Ghanský diplomat, který opustí svůj úřad poslední prosincový den, to řekl britské televizní stanici BBC.
"Před pár lety jsme měli násilí v Libanonu a na dalších místech. Řikali jsme tomu občanská válka. Tohle (situace v Iráku) je mnohem horší."
"Znepokojující situace je na celém širším Blízkém východě," dodal Annan poté, co spojil problémy v Iráku a Libanonu s izraelsko-palestinským konfliktem a napětím kvůli Íránu.
OSN selhala
Annan přiznal, že neschopnost zabrátnit Američany vedené invazi do Iráku v roce 2003 byla obrovskou ranou pro OSN. Organizace se podle něj začíná vzpamatovávat až nyní.
Situaci v Iráku popsal generální tajemník Organizace spojených národů jako extrémně nebezpečnou.
"Kdybych byl obyčejným Iráčanem, samozřejmě bych taky srovnával. Měli diktátora, který byl brutální - měli ale také své ulice, na které mohli vycházet, jejich děti mohly chodit do školy a zpět bez obav rodičů: "Uvidím ještě někdy svoje dítě?"
"Bez bezpečí se toho moc dělat nedá - ani obnova, ani rekonstrukce," řekl Annan pro BBC.
Pan musí jít "svou cestou"
Kofi Annan začal pracovat pro OSN v roce 1962. Na konci devadesátých let minulého století se pak stal prvním generálním tajemníkem pocházejícím z Afriky.
Ačkoliv OSN slíbila, že už nikdy nedovolí opakování genocidy, jakými byly ty ve Rwandě a bývalé Jugoslávii, nedokázala organizace zastavit krizi v Dárfúru. Během tří let tam zemřelo více než 200 000 lidí.
"Je to obrovské zklamání a tragédie," reagoval pro BBC Annan. "Ale nemáme zdroje a vůli situaci se postavit."
Annan se chce situací v Dárfúru zabývat až do svého odchodu z funkce generálního tajmeníka. Na začátku příštího roku ho vystřídá jihokorejský dipolomat Pan Ki-mun
"Měl by jít svou vlastní cestou. Já šel svou, moji předchůdci taky," radí Annan příštímu generálnímu tajemníkovi OSN.