V Turecku začal soud s 200 lidmi, které viní z pokusu o puč proti Erdoganovi

ČTK ČTK
22. 5. 2017 12:33
V Turecku začal v pondělí soudní proces se dvěma stovkami lidí, kteří čelí obvinění, že se podíleli na loňském pokusu o puč. Jde hlavně o vojáky, 26 z nich jsou generálové. Drtivá většina je stíhaná ve vazbě. Mezi obviněnými je i duchovní Fethullah Gülen, kterého turecké vedení označuje za inspirátora neúspěšného převratu. Gülen je souzen v nepřítomnosti, žije v americkém exilu. Mnoha obviněným hrozí doživotí.
Turecký prezident Erdogan po nezdařeném pokusu o puč na letišti v Istanbulu.
Turecký prezident Erdogan po nezdařeném pokusu o puč na letišti v Istanbulu. | Foto: Reuters

Ankara - Nedaleko turecké metropole Ankary začal v pondělí proces s více než dvěma stovkami lidí podezřelých z podílu na nezdařeném puči z loňského července.

Mezi obviněnými je i duchovní Fethullah Gülen, kterého turecké vedení označuje za inspirátora neúspěšného převratu. Gülen je souzen v nepřítomnosti, žije v americkém exilu a Ankara se zatím neúspěšně snaží o jeho vydání.

Z celkem 221 souzených lidí je většina příslušníků ozbrojených sil včetně 26 generálů. Stíháni jsou vazebně, jen zhruba deset z nich je na svobodě a dalších deset spolu s Gülenem "na útěku".

Obviněni jsou z porušování ústavy, vražd a příslušnosti k teroristické organizaci. Mnoha z nich hrozí podle agentury AFP doživotí.

Proces se koná ve věznici Sincan západně od Ankary, kde byla kvůli soudu s údajnými pučisty vybudována speciální soudní síň.

Budovu střeží silné oddíly policie a obrněné transportéry, areál sledují bezpilotní letouny a na střechách jsou rozmístěni odstřelovači. V okolí se shlukují davy demonstrantů požadujících pro souzené smrt.

Podle obžaloby se na pokusu o puč podílelo kolem 8000 tureckých vojáků, kteří měli k dispozici 35 bojových letadel, 37 vrtulníků, 74 tanků a 246 obrněných transportérů, uvedla místní agentura Anadolu. Po potlačení vzpoury bylo zatčeno 47 000 lidí.

O práci přišlo 100 tisíc lidí

Organizace Amnesty International v pondělí vydala prohlášení, ve kterém turecké vedení kritizuje za propouštění desetitisíců Turků za údajnou podporu puče.

O práci podle organizace přišlo na základě prezidentského dekretu přes 100 000 lidí, což organizace označila za porušení práva na svobodu slova a sdružování.

Televize CNN v pondělí oznámila, že turecká policie zatkla dva učitele, muže a ženu, kteří na protest proti ztrátě zaměstnání drželi v centru Ankary demonstrativní hladovku. Deset týdnů podle CNN pili jen vodu obohacenou o vitamíny a jejich zdravotní stav se prudce zhoršoval.

Na operetní představení to bylo příliš krvavé a ničivé, na skutečný puč příliš zpackané. Trest smrti ale Erdogan nezavede, říká Tomáš Laně. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy