Brusel - Eurozóna má před sebou rok, kdy se definitivně rozhodne, zda spolek zemí platících eurem překoná nejhorší krizi ve své historii.
Je proto velmi důležité, aby v čele tzv. Euroskupiny, tedy grémia ministrů financí těchto států, stál člověk, jenž evropskou fiskální integraci bude pohánět stejně vehementně kupředu, jako to činil její stávající šéf, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.
Ten v pátek přišel s oznámením, že - oproti všem očekáváním - v čele Euroskupiny stane nový nizozemský ministr financí, sociální demokrat Jeroen Dijsselbloem.
"Se svým nástupcem budu mluvit jazykem zemí Beneluxu," citoval Junckera evropský portál EuObserver. Lucemburský premiér svou funkci složí koncem tohoto měsíce. Šéfem Euroskupiny byl od roku 2005.
Favority klání o místo po Junckerovi byli francouzský ministr financí Pierre Moscovici a rakouský kancléř Werner Faymann. Jistou dobu byl ve hře i šéf německého resortu financí Wolfgang Schäuble, u něj však není jisté, že zůstane ve funkci po zářijových volbách do Spolkového sněmu.
Stále totiž není jasné, zda se do Bundestagu dostanou liberálové, nebo jestli křesťanští demokraté budou muset znovu vytvořit velkou koalici se sociálními demokraty. O místo šéfa státních financí by se v takovém případě jistě ucházel sociálnědemokratický kandidát na úřad kancléře Peer Steinbrück.
Proti Schäubleho kandidatuře byl ale také hlavní spojenec Merkelové v Evropské unii, francouzský prezident Francois Hollande. Dijsselbloem představuje pro oba přijatelné řešení.
Žena v čele bankovního dozoru
V rámci eurozóny se v těchto dnech rozhoduje rovněž o obsazení nově vznikajícího bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB), který má kontrolovat aktivity stovky největších bankovních domů v EU.
Do čela instituce, vznikající pod názvem Single Supervisory Mechanism (SSM, Jednotný kontrolní mechanismus), má být údajně dosazena šéfka bankovního dohledu francouzské centrální banky Danielle Nouyová.
Tento krok velmi ocení členové Evropského parlamentu, který se hlasitě zasazuje o to, aby ve vrcholných správních i kontrolních orgánech, ať již národních či evropských, stejně jako ve vedení soukromých firem byly ve vyšší míře než doposud zastoupeny ženy.