Praha - Ještě na konci minulého roku se zdálo, že nic nemůže bývalé první dámě Hillary Clintonové zabránit v tom, aby se stala kandidátkou demokratické strany na prezidenta.
O notný kus vedla v průzkumech a měla za sebou podporu nejen jednoho z nejoblíbenějších bývalých prezidentů americké historie, ale také velké části demokratického establishmentu.
Jak je tedy možné, že o půl roku později nad ní zvítězil její konkurent Obama, který je pro většinu USA stále poměrně neznámý? Kde udělala Clintonová chybu?
Čtěte blog Pavla Tomáška: Clintonová prohrála, protože neuměla počítat |
Obama: webový střádal
Podle názoru analytiků za prohrou bývalé první dámy nestojí ani tak vlastní omyly, jako právě neuvěřitelně úspěšná a v pravém slova smyslu přelomová kampaň jejího soupeře.
Obama, který slibuje skoncovat s klientelismem ve Washingtonu, nemohl logicky vybírat peníze od stejných lobbyistů, se kterými hodlá zatočit. Obrátil se tak přímo na voliče, kteří mohli přispět libovolnou částkou. Klíčovou roli sehrálo posílání peněz přes internet.
Zatímco Clintonová, která spoléhala na tradiční postupy, byla z dlouhého závodu po několika měsících finančně vyčerpaná a musela svoji kampaň dotovat z vlastní kapsy, Obama ve sbírání volebních peněz prolamoval jeden rekord za druhým.
Čtěte také: Amerika má prvního černého kandidáta na prezidenta
Přitáhl mladé voliče
Druhým klíčovým bodem bylo proobamovské nadšení mezi mladými voliči, o jejichž podporu Obama systematicky usiloval jako první kandidát v historii. Ti nakonec v primárkách hlasovali v rekordním množství.
Jejich důležitost se ukázala hned v prvním kole, kdy "Obamova mládež" vyhrála Iowu a favorizovanou Hillary odsoudili na potupné třetí místo až za Johna Edwardse. Její image vítězky tak dostalo drtivý úder hned na začátku.
Čtěte také: Clintonová klopýtla na prvním schodě do Bílého domu
Za mladými chodil Obama nejen do škol, ale i tam, kde tráví svůj volný čas - na internet a sociální weby jako Facebook nebo MySpace. Mnohem lépe se mu také podařilo formulovat poselství změny, a to nejen od Bushovy administrativy, ale také některých praktik demokratické strany.
Bill: pomoc nebo medvědí služba?
Podle názoru mnohých byla kontroverzní i role Billa Clintona. Na jednu stranu vzpomíná mnoho Američanů na dobu jeho úřadu jako na zlaté časy a k Hillary se obraceli právě kvůli němu, na druhou stranu jí některé jeho výroky způsobily problémy.
Vše o volbách v USA:
Kampaň musela žehlit například jeho srovnání Obamy s bývalý černošským kandidátem Jessem Jacksonem, který se vymezoval vůči bílým. Clintonovi se tímto podařilo znepřátelit si část černých voličů, kteří ho za jeho prezidentství podporovali.
Další klíčové momenty však Hillary nemohla ovlivnit. Obamovo image vítěze by dostalo vážnou ránu, kdyby se od začátku počítaly hlasy v Michiganu a na Floridě, které demokratická strana penalizovala za posunutí data primárek.
I samotný způsob hlasování u demokratů, kde jsou delegáti určováni poměrně, Clintonové nepomohl.
Pokud by demokraté rozdělovali delegáty republikánským stylem „vítěz bere všechno" a republikáni naopak používali demokratický poměrný systém, měli bychom tu už dlouho vítězku Clintonovou a boj mezi Johnem McCainem a massachusettským guvernérem Mittem Romneym.
Největší chybou Clintonové tak zřejmě bylo, že Obamu podcenila a že si byla příliš jistá svým rychlým vítězstvím.