Analytik: Následky měly být hrozivé. Putinova nejmocnější "zbraň" ale fatálně selhala

Associated Press pru Associated Press, pru
9. 11. 2022 16:30
Evropa se dokázala vymanit ze závislosti na ruské energii v mnohem kratší době, než kdokoli očekával, bude se o tom mluvit jako o zázraku, míní americký analytik George Calhoun. Důležitá strategická zbraň Ruska, kterou byla kontrola nad energiemi proudícími do Evropy, tak podle něj selhala. "A to je, myslím, velmi nečekaný a pozitivní vývoj," uvádí.
Válka na Ukrajině: analytik George Calhoun o neúspěšném pokusu Ruska vydírat Evropu energetickými zdroji | Video: Associated Press

Calhoun zdůrazňuje, že Rusové na počátku invaze na Ukrajinu spoléhali na to, že svou mocí nad zdroji energie Evropu ochromí. "Vycházeli z myšlenky, že manipulací s touto jejich zbraní a jejím správným použitím mohou způsobit, že Evropané budou váhat s jakýmikoliv protiopatřeními, která by mohli přijmout," podotýká v rozhovoru pro agenturu Associated Press.

K tomu ale podle Calhouna, profesora na Stevensově technologickém institutu v americkém New Jersey, nedošlo. "Evropané dokázali naplnit své zásoby plynu téměř po okraj, aby mohli přečkat nadcházející zimu. Vypadá to tedy, že se s tímto problémem vypořádají bez hrozivých následků, kterých se obávali," uvádí analytik.

Rusko tak nyní podle něj nenávratně poškodilo svůj energetický byznys a získalo pověst nespolehlivého zdroje energie. "Zítra sice můžete uzavřít mírovou smlouvu, ale tato jejich škoda na pověsti bude trvat čtyři desetiletí," míní Calhoun.

Evropské unii se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky zemního plynu z 95 procent. To je pět procent, tedy pět miliard metrů krychlových, nad pětiletým průměrem. Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ale před několika dny upozornila, že v příštím roce bude s plněním zásobníků pravděpodobně větší problém a hrozí, že teplejší počasí způsobilo u zemí pocit sebeuspokojení.

Na opatřeních proti vysokým cenám energií se představitelé Evropské unie shodli v polovině října. Série dohodnutých kroků má snížit ceny energií, zajistit bezpečnost dodávek a omezit spotřebu. Lídři podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení.

 

Právě se děje

Další zprávy