Amnestie po brazilsku. Vězni utekli kanalizací

ČTK ČTK
4. 2. 2013 20:18
O útěk se pokusilo 31 trestanců z věznice Bangu, čtyři z nich již policie dopadla
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Netočný

Rio de Janeiro - O útěku 27 vězňů z brazilské věznice informovaly v pondělí tamější úřady.

Podle agentury AP se jim podařilo uniknout kanalizací.

"O útěk se v neděli pokusilo 31 trestanců ze státní věznice Bangu v Riu de Janeiro," řekl v pondělí médiím nejmenovaný činitel vězeňské správy.

Čtyři z nich byli ale po pár hodinách dopadeni - stále ještě v odpadním systému.

Žádné další podrobnosti však vedení věznice zatím nezveřejnilo. Není tedy známo, jak dlouhé tresty a za jak těžké zločiny si uprchlíci odpykávali.

Brazilská vězení jsou přeplněná. Podle ministerstva spravedlnosti byly káznice už koncem roku 2011 na 167 procentech své kapacity.

Počet trestanců se totiž od roku 2001 v této jihoamerické zemi více než zdvojnásobil.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy