Amerika a Obama si nerozumějí, řekl analytik online

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
3. 11. 2010 14:14
Pavel Tomášek z Aktuálně.cz s vámi diskutoval, proč USA ovládli republikáni
Politolog a reportér z Aktuálně.cz Pavel Tomášek.
Politolog a reportér z Aktuálně.cz Pavel Tomášek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Pouhé dva roky po volbách, v nichž Američané vyslali do Bílého domu Baracka Obamu a na cestu mu přidali obrovské většiny v obou komorách Kongresu, se nálada v USA zcela otočila.

Kongresové volby uprostřed Obamova funkčního období ovládli zcela opoziční republikáni.

Ve Sněmovně reprezentantů budou mít po Novém roce zhruba o 50 víc zástupců než demokraté. Dosud přitom měla Obamova strana náskok 75 křesel. Jde o jeden z největších volebních zvratů v moderních dějinách USA.

V Senátu se demokratům podařilo udržet těsnou většinu, i tam však přišly minimálně o šest křesel, zatímco republikáni minimálně šest získali.

Propadák zaznamenali demokraté i v důležitých volbách guvernérů: vláda hned nad deseti státy se stěhuje od nich směrem k republikánům.

Jak mohlo během pouhých dvou let dojít k tak velké proměně nálad voličů? Co letošní volby rozhodlo?

Na to, co vás v souvislosti s volbami v USA zajímá, jste se od 13 hodin mohli ptát analytika Aktuálně.cz Pavla Tomáška, který pro vás v redakci volební zpravodajství připravoval.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:06Autor: pouchovák

Otázka: Dobrý den, myslíte, že USA použijí vojenskou sílu vůči Íránu? Děkuji za odpověď.

Pavel Tomášek: Dobrý den, děkuji za otázku. Netroufal bych si odpovědět bez časového určení. Co si troufnu říct, že k útoku nedojde během příštího roku. Tajné služby USA i Izraele jsou přesvědčeny, že do okamžiku, kdy by íránský režim dosáhl schopnosti zbraň vyrobit, ještě zbývají zhruba dva roky. V delším časovém horizontu nejsem schopen vojenské řešení zcela vyloučit. Nemyslím si však, že by výsledky nočních voleb měly jakýkoli vliv na toto rozhodnutí.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:08Autor: já

Otázka: Dobrý den, jak to asi bude ted po volbach s independentními tendencemi Kalifornie?

Pavel Tomášek: Dobrý den a díky za dotaz. Nejsem si úplně jist, zda chápu přesně, co myslíte independentními tendencemi Kalifornie. Co ukázaly noční volby, je to, že v Kalifornii je stále velký potenciál liberálně smýšlejících voličů, kteří nejsou ochotni hodit demokraty tak rychle přes palubu jako voliči ve zbytku USA. Referendum o legalizaci marihuany sice neuspělo, přesto je zřejmé, že přivedlo k volbám spoustu mladých voličů, kteří hlasovali spíše pro demokraty. V jiných státech USA mladí takovouto motivaci k hlasování neměli, zůstali doma a demokratičtí kandidáti tam dopadli hůře.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:12Autor: Otázkář

Otázka: Dobrý den, myslíte si, že na klesající popularitu demokratů a Baracka Obamy má vliv nekončící válka v Afganistánu?
Děkuji

Pavel Tomášek: Dobrý den, díky za další zajímavý dotaz. Myslím, že tento vliv je spíše okrajový. Je pravda, že u levicového, liberálního, pacifisticky zaměřeného křídla Demokratické strany je Obamova politika vůči Afghánistánu velmi nepopulární. Tito lidé prezidenta obviňují, že do značné míry pokračuje v politice svého předchůdce George Bushe. Což je ostatně také z velké části pravda. Na druhou stranu průzkumy před volebními místnostmi ukázaly, že otázka Afghánistánu nehrála v rozhodování voličů valnou roli. Je to i logické: kdo nesouhlasí v tomto s Obamou, těžko půjde volit republikány, a tak radši zřejmě zůstal doma....

Odpovězeno: 03. 11. | 13:16Autor: Michal HK

Otázka: Dobrý den, také si myslíte, že by spojeným státům prospělo, kdyby populaci tvořilo méně barevných a více bílých?

Pavel Tomášek: Dobrý den, děkuji za otázku. Osobně si to nemyslím. Amerika vždycky získávala z toho, že si byla schopna "stahovat" z celého světa nejschopnější, nejodvážnější, nejaktivnější lidi. Celý její úspěch na tomto principu do značné míry stojí. Uzavření se může té zemi dle mého názoru spíše uškodit. Na druhou stranu uznávám relevanci názorů, které například ve svých posledních knihách vyslovoval proslulý politolog Samuel Huntington. A které zjednodušeně spočívají v tom, že Amerika daleko před tím, než se stala politickým, občanským národem, byla kulturním společenstvím stojícím na hodnotách křesťanského, protestantského náboženství. Debata je to zajímavá, ale pro zavření amerických hranic bych se v ní já osobně nevyslovil.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:21Autor: Michal

Otázka: Dobrý den, jaké jsou hlavní příčiny výsledků voleb? Čím Obama/ demokraté voliče odradil/i, že se rozhodli pro změnu nebo volit vůbec nešli. Díky za odpověď.

Pavel Tomášek: Dobrý den, díky za otázku, která jde k samé podstatě výsledku voleb. Důvodů je jistě řada, řeknu dva, které já vidím jako hlavní. Prvním je špatná ekonomická situace. USA jsou přes rok oficiálně z recese, normální Američané to ve svých životech zatím naprosto nepocítíli. Nezaměstnanost je stále 10 procent, a to navzdory obřímu stimulačnímu balíčku, který Obamova vláda schválila. Druhý důvod je sám prezident Obama. Nejsem vlastně schopen pochopit, jak tento politik, který před dvěma lety v kampani k prezidentským volbám prokázal takový cit pro "naladění se" na pocity Američanů, schopnost komunikovat, vysvětlvoat, tak všechny tyto schopnosti jako by po příchodu do Bílého domu poztrácel. Amerika Obamovi nerozumí, má dojem, že je zcela odtržen od reality. A Obama také nerozumí Americe: pustit se do reformy zdravotnictví v okamžiku, kdy země nebyla venku z největší recese od 30. let, byla - slušně řečeno - hloupost. Pokud se nezlepší ekonomika a pokud se Obama znovu "nenaladí", bude mít velký problém se zvolením za dva roky.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:24Autor: zvědavec

Otázka: Dobrý den, objevily se v USA při volební kampani na politické scéně hlasy odsuzující výši nákladů předvolební kampaně s ohledem na to, že několikanásobně převýšily pomoc zatopenému a hladovějícímu Pákistánu ?

Pavel Tomášek: Dobrý den a díky za dotaz. Hlasy odsuzující neskutečnou drahotu kampaně se objevily. Přiznávám ale, že jsem nezaznamenal spojení této kritiky s Pákistánem. Kritika spíše zněla ve smyslu, že různé vlivové a lobbistické firmy si takto pokoušejí koupit výsledek voleb. Že peníze volby nerozhodují, ukázaly znovu a nikoli poprvé výsledky voleb v Kalifornii.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:25Autor: Petr Veselý

Otázka: Dobrý den, také si myslíte, že má Michal HK mozek velikosti zaječích varlat?

Pavel Tomášek: Svou odpovědí jsem myslím dal najevo, že nikoli

Odpovězeno: 03. 11. | 13:27Autor: 1984

Otázka: Dobrý den pane analytiku, myslíte si, že na klesající popularitu Baracka Obamy má vliv to, že si čím dál více občanů uvědomuje, že je to loutka, která rozhoduje tak maximálně o barvě své kravaty, a která si bez souhlasu FEDu ani nepšoukne?

Pavel Tomášek: Dobrý den, těžká otázka. Jak znám Američany, a toto zobecnění je pochopitelně velmi problematické, tak bych řekl, že tento cynický postoj k věci nemají.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:30Autor: Gon

Otázka: Dobrý den. Můžete zkusit zhodnotit, jak se výsledky voleb projeví ve zbytku volebního období Barracka Obamy? Jaké reformy kvůli/díky nim neprosadí? Díky.

Pavel Tomášek: Dobrý den, díky za dotaz, zkusím. Obama má nyní dvě možnosti. Slevit z velkých reformních plánů, přiznat, že na ně nyní nemá sílu a pokusit se s republikány dohodnout jen na tom, co je také jejich zájem: tedy třeba řešení velkého rozpočtového deficitu. Tato reakce by byla modelována podle vzoru Billa Clintona a jeho reakce na volební porážku v roce 1994. Druhou možností je jít "do toho" dál naplno a předložit reformy, které Obama sliboval, ale zatím se k nim nedostal: imigrační, energetickou, ekologickou. Nevím, který přístup Obama zvolí (ještě dnes by měl mít tiskovou konferenci, tak uvidíme, zda bude po ní jasněji), nicméně bych odhadl, že s tím druhým přístupem velkou šanci nemá. Najít názorový průnik mezi Obamou a zvolenými republikány ve zmíněných velkých reformách bude velmi těžké...

Odpovězeno: 03. 11. | 13:33Autor: Adam J.

Otázka: Dobrý den, myslíte si, že bude mít velký vliv ,,radikalnější křídlo´´ republikánů, tzv. Tea Party, na nastávající zahraniční i domácí politiku USA nebo to byly jen řeči a splynou s ostatním z řad republikánů?
Mockrát děkuji za odpověď...

Pavel Tomášek: Dobrý den, já děkuji za dotaz, který je opět klíčem k příštím dvěma letům. Tito lidé byli skutečně zvoleni s tím, že mají - když to řeknu lidově - Washington vymést a ne se s ním sžít. Na druhou stranu, kandidátů Tea Party se do Kongresu dostalo velmi omezené množství. Ve většině jsou republikáni s dlouholetými zkušenostmi ať už z federální vlády a legislativy, nebo z jednotlivých států. Tito lidé mají určité politické návyky, mezi něž náleží připravenost uzavírat dohody a kompromisy. Řekl bych, že lehce navrch v tomto vnitro-republikánském souboji budou mít oni.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:36Autor: já

Otázka: Pardon, spetls jsem se, menim otazku: Dobrý den, jak to asi bude ted po volbach s independentními tendencemi Texasu?

Pavel Tomášek: Už je mi otázka jasnější :-) Nedomnívám se, že by opětovně zvolený guvernér Texasu Rick Perry, který tuto možnost zmínil někdy před rokem a půl, podnikal v té věci jakékoli další praktické kroky. Krom jiného i proto, že republikáni vyhráli. A krom jiného i proto, že se spekuluje o jeho možném zájmu kandidovat v příštích prezidentských volbách. Pochybuji, že by do těch voleb šel s programem, že unii rozpustí...

Odpovězeno: 03. 11. | 13:44Autor: leggos

Otázka: Dobrý den, o kterých republikánech se mluví jako o potenciálních kandidátech na prezidenta ve volbách v roce 2012?

Pavel Tomášek: Dobrý den, děkuji za otázku. Ten seznam je nezvykle dlouhý. Republikánská strana je známá tím, že má historicky sklony prezidentské kandidáty "dědit". Tentokrát to ale vypadá, že je pole široce otevřené. Jednou skupinou jsou neúspěšní kandidáti z minule, na prvním místě bych asi jmenoval Mitta Romneyho či Mika Huckabeeho. Dalším "dědickým" kandidátem by byla bývalá viceprezidentská kandidátka Sarah Palinová. Osobně mi ale přijde jako nejzajímavější skupina současných republikánských guvernérů, bez nároku na pořadí významu či mých sympatií: Tim Pawlenty, Mitch Daniels, Haley Barbour, Chris Christie. Přiznávám, že z nich bych si dokázal osobně vybrat :-)

Odpovězeno: 03. 11. | 13:45Autor: Analytik

Otázka: Světovou ekonomiku dnes ovládají těžko pojmenovatelné finanční skupiny. Jejich velký vliv na politické dění se nevyhnul ani USA. Nemyslíte, že onen pomyslný krok kudy se USA vydá za občany vykročí někdo jiný?
Co zmůže politika té či oné strany když světem hýbou jen peníze?

Pavel Tomášek: Nevím, zda souhlasím se všemi předpoklady, které jste ve své otázce vyslovil. Kde bych vám dal za pravdu, je to, že politici skutečně mají v důsledku globálního kapitalismu zúžený manévrovací prostor.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:46Autor: dared

Otázka: Dobrý den, nenapáchal Obama škodu svými rozhodnutími ohledně vesmírného výzkumu?

Pavel Tomášek: Dobrý den, děkuji za dotaz a zároveň se omlouvám, že nejsem schopen kvalifikovaně odpovědět, neboť nejsem ve věci vesmírného výzkumu znalý. Vím, že byl za toto své rozhodnutí poměrně silně kritizován, a to i ze strany pravice.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:47Autor: Rudá Sonja

Otázka: A co teď bude s Arnoldem (Schwarzeneggerem)?

Pavel Tomášek: Přiznávám, že netuším. V žertu na tuto otázku odpovídám, že poté, co mu jeho půvabná a inteligentní manželka musela šest let dělat první dámu, mohl by jí teď on výměnou pár let dělat doprovod :-)

Odpovězeno: 03. 11. | 13:50Autor: Daled

Otázka: Dobry den,
Proc pretrvava oznacovani demokratu za liberalni stranu, kdyz tito naopak casto prosazuji restrikce?
Pokud vezmeme puvodni vyznam tohoto slovo, jsou dnes nejvetsi liberali clenove Tea party...

Pavel Tomášek: Dobry den, ano, toto je skutečně svým způsobem matení pojmů. Vzniká tak, že pod liberalismem se v USA rozumí trochu něco jiného než v Evropě (ono by se ostatně našly rozdíly i napříč Evropou). Postoje, které zastává Tea Party, se v USA označují za libertariánské.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:53Autor: Denby

Otázka: Dobrý den, z toho, jak píšete, je jasná vaše sympatie k republikánům. Myslíte, že by si v boji proti krizi vedli lépe než Obama?

Pavel Tomášek: Dobrý den, a mám vám za zlé takovéto mé veřejné "odhalení" :-) Nemyslím si to. Rozhodně si to nemyslím o současné Republikánské straně. Jak už jsem naznačil v jedné z předchozích odpovědí, mezi republikánskými guvernéry jsou politici, kteří prokázali, že si jsou v podmínkách ekonomické krize schopni počínat velmi zodpovědně a umně. Jmenoval bych třeba Chrise Christieho, současného guvernéra New Jersey, či jeho kolegu z Indiany Mitche Danielse. U té Republikánské straně, která byla v noci zvolena do Kongresu, se trochu obávám, že potřebovala ještě dva roky pobytu v opozici...

Odpovězeno: 03. 11. | 13:56Autor: Juraj

Otázka: Kouknul jsem se na nesplatitelné bilionové dluhy USA a zajímalo by mne, kdy očekáváte pád dolaru a nástup skutečné krize. Jednotlivé státy USA snad mají možnost tisknout si své peníze, myslíte že se to tak bude řešit?

Pavel Tomášek: Uf, necítím se natolik kvalifikovaný v ekonomických otázkách, abych konkrétně odpověděl na vaše dotazy, omlouvám se. Že je pád dolaru možným rizikem, je zřejmé. Že by pak nastoupila další, možná ještě vážnější krize, též. Pokud jde o to tištění peněz, americká centrální banka, FED, už ho používá. Říká se tomu odborně a eufemisticky "quantitative easing". Šéf FEDu Bernanke dal nedávno docela jasně najevo, že v této praxi hodlá pokračovat.

Odpovězeno: 03. 11. | 13:59Autor: Petr

Otázka: Mario Rudio je adeptem na vice-prezidenta v roce 2012 za Republikany. Mate nejake predstavy o moznem kandidatovi na prezidenta? (Opet Republikani a rok 2012) Dekuji.

Pavel Tomášek: Děkuji za otázku. (Jen drobná oprava, nový floridský senátor se jmenuje Marco Rubio.) Už jsem na tuto otázku odpovídal před chvílí, moji favorité jsou guvernéři Mitch Daniels, Chris Christie, Tim Pawlenty, Haley Barbour. Skoro jistě bude kandidovat opět Mitt Romney, hovoří se o v noci opět zvoleném senátorovi Johnu Thunovi. A za spíše pravděpodobnou se má i kandidatura Sarah Palinové. Jak ze seznamu vidno, bude zábava :-)

Odpovězeno: 03. 11. | 14:03Autor: TomSklenář

Otázka: Dobrý den,které z republikánů byste tipoval na pravděpodobné kandidáty do presidentských voleb 2012? Vidíte mezi nimi osobnost typu Ronalda reagana? Díky moc.

Pavel Tomášek: Dobrý den, děkuji za otázku. Výčet kandidátů jsem zmínil právě v předešlé odpovědi, tak bych se zde vyjádřil už jen k druhému dotazu na podobnost s Ronaldem Reaganem. Zatím tam takový kandidát docela jistě není. Na co se občas trochu zapomíná, když Reagan kandidoval na prezidenta, měl za sebou patnáct let v nejvyšší politice, měl jasně zformulovanou politickou filosofii i strategii, bez nadsázky, stál v čelé určitého politického "hnutí". Takový kandidát zatím dnes mezi republikány není. Pokud bychom se bavili "jen" o Reaganových osobnostních kvalitách, schopnosti vystihnout náladu veřejnosti, může vám to možná připadat až přitažené za vlasy, ale bývá v této souvislosti zmiňována Sarah Palinová. Já se tomu srovnání trochu bráním, doznávám...

Odpovězeno: 03. 11. | 14:05Autor: hoven

Otázka: osobně jsem názoru, že posílení republikánů prospěje ekonomice, protože vždycky, když lkevice oslabí, tak se začne dařit. jaký je váš názor?

Pavel Tomášek: Já myslím, že kdybychom si pečlivě vytáhli statistická data z historie, třeba o růstu ekonomiky, a porovnali je s tím, kdo byl v jaké době v USA u moci, tak by tato data váš předpoklad spíš nepotvrdila.

Odpovězeno: 03. 11. | 14:11Autor: Honza Kral

Otázka: Jake mate nazor na situaci kolem reformy zdravotniho pojisteni a jejiho vlivu na probehly volby?

Diky za odpoved a pridam drobnou perlicku ve forme webove stranky: http://whatthefuckhasobamadonesofar.com/

Pavel Tomášek: Já děkuji za otázku. Částečně už jsem odpověď naznačil. Skutečně velká část Američanů šla k volbám s tím, že chtěla proti zdravotní reformě protestovat. Nebo opatrněji řečeno: schválení této reformy demokratům ani trochu nepomohlo. Důkaz přišel už před volbami: jen naprostá hrstka z demokratů se ke své podpoře reformy hlásila. Velká část toto své hlasování raději zcela ignorovala a naopak ti z demokratů, kteří hlasovali proti, tak tento svůj postoj popularizovali. Obama se dopustil jednoznačně politicko-strategické chyby, když rok času věnoval prosazení této reformy. V čase, kdy se země složitě sbírá z vážné recese, to Amerika oprávněně nepovažovala za dobrý nápad.

Děkuji všem za položené otázky. Byla to pro mě velmi příjemná hodina přemýšlení nad nimi a následně odpovídání. Zachovejte našemu zpravodajství, a to nejen tomu o amerických volbách, přízeň.

Loučí se Pavel Tomášek

 

Právě se děje

Další zprávy