Vědci vyrobili e-kůži. Vnímá teplotu i tlak a umí se hojit

ČTK ČTK
13. 2. 2018 8:00
Podle autorů výzkumu by mohla elektronická kůže například umožnit případným robotickým chůvám rozpoznat, kdy má dítě horečku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Boulder (USA) - Mechanické končetiny robotů nebo osob po amputaci ruky či nohy by mohly v budoucnu vnímat teplotu i tlak jako normální tělo. Lidstvo k takové možnosti opět přiblížili vědci z Coloradské univerzity v Boulderu, kteří ze speciálního polymeru a nanočástic stříbra vyrobili takřka plnohodnotnou náhražku lidské kůže. Takzvaná e-kůže je navíc recyklovatelná a má schopnost hojení.

Uplatnění by nový objev mohl nalézt ve výrobě náhradních částí lidského těla, v robotice nebo produkci chytrých textilií.

"Má to dost široké využití. V určitém smyslu umožňujete smyslové vnímání jinak pasivním systémům," řekl časopisu Newsweek vedoucí vědeckého týmu Jianliang Xiao.

Nejnovější elektronická kůže je v podstatě tenoučkým filmem vybaveným senzory, které dokážou měřit tlak, teplotu, vlhkost a proudění vzduchu, popisuje článek zveřejněný v časopise Science Advances.

Materiál je vyroben ze tří komerčně dostupných sloučenin spojených do struktury potažené stříbrnými nanočásticemi.

"Když je e-kůže roztržena vedví, přidání tří sloučenin do 'rány' jí umožní zahojit se opětovným navázáním vazeb mezi dvěma stranami. Struktura se tak obnoví a e-kůže je jako nová. Pokud je příliš poškozená, stačí ji uložit do roztoku, který ji rozpustí, aby materiál mohl být použit pro výrobu nové," vysvětluje web The Verge.

Podle autorů výzkumu by mohla elektronická kůže například umožnit případným robotickým chůvám rozpoznat, kdy má dítě horečku. "Když je dítě nemocné, robot se jej prostě může dotknout prstem a zjistit, jaká je jeho teplota," řekl Xiao.

"Smysly jsou stěžejní, protože když na sebe budou lidské bytosti a roboti vzájemně působit, chceme mít jistotu, že roboti lidem neublíží," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy