Američtí studenti "udávají" profesory

lem
30. 1. 2006 14:45
Los Angeles - Půl století od konce antikomunistického mccarthismu se na americké univerzitě objevila aktivita, která jej v mnohém připomíná.

Bývalí i současní studenti kalifornské univerzity v Los Angeles, jedné z nejprestižnějších ve Spojených státech, se rozhodli vypsat stodolarovou odměnu za jméno každého "příliš liberálního či levicového profesora".

Kontroverzní iniciativa rozpoutala v zemi, která se cítí stále méně svobodná, nesouhlasné reakce.

Zbavte univerzitu radikálů

Jako Velký bratr tentokrát vkročil na scénu čtyřiadvacetiletý bývalý student a republikán Andrew Jones. Díky informacím studentů vytvořil žebříček třiceti nejradikálnějších profesorů, jejichž jména jsou k vidění na speciálních webových stránkách. 

"Pouze se snažíme, aby výuka na kalifornské univerzitě byla profesionální. Současný vývoj nás znepokojuje," prohlásil Jones v rozhovoru pro Los Angeles Times.

Seznam třiceti radikálů

Na černé listině skončila řada respektovaných amerických profesorů. Například filosofa Douglase Kellnera Jones obviňuje z toho, že přirovnal současnou Ameriku k německé Třetí říši.

Ellen DuBoisová (podle serveru "Militantní, netrpělivá a radikální feministka") podotkla, že v akci někdejšího studenta vidí "hon na čarodějnice, který nic nepřináší".

Foto: Aktuálně.cz

Dalším mužem na kontroverzním seznamu "radikálů" je pedagog Peter McLaren, který podle Jonese "učí další generaci učitelů, jak efektivně indoktrinovat studenty."  McLaren však vidí v celé věci jen klukovskou hru. "Každý střízlivý občan této země musí vidět, že jde jen o novou formu mccarthismu, pravicovou propagandu, která není důvěryhodná," prohlásil.

Vedení univerzity se k celé záležitosti nehodlá vyjadřovat. Předsedkyně akademického senátu Adrienne Lavinová prohlásila, že univerzita "podporuje svobodu slova a pokud nedojde k nějakému porušení zákona, nehodlá žádné kroky činit."#reklama

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy