Američtí studenti "udávají" profesory

lem
30. 1. 2006 14:45
Los Angeles - Půl století od konce antikomunistického mccarthismu se na americké univerzitě objevila aktivita, která jej v mnohém připomíná.

Bývalí i současní studenti kalifornské univerzity v Los Angeles, jedné z nejprestižnějších ve Spojených státech, se rozhodli vypsat stodolarovou odměnu za jméno každého "příliš liberálního či levicového profesora".

Kontroverzní iniciativa rozpoutala v zemi, která se cítí stále méně svobodná, nesouhlasné reakce.

Zbavte univerzitu radikálů

Jako Velký bratr tentokrát vkročil na scénu čtyřiadvacetiletý bývalý student a republikán Andrew Jones. Díky informacím studentů vytvořil žebříček třiceti nejradikálnějších profesorů, jejichž jména jsou k vidění na speciálních webových stránkách. 

"Pouze se snažíme, aby výuka na kalifornské univerzitě byla profesionální. Současný vývoj nás znepokojuje," prohlásil Jones v rozhovoru pro Los Angeles Times.

Seznam třiceti radikálů

Na černé listině skončila řada respektovaných amerických profesorů. Například filosofa Douglase Kellnera Jones obviňuje z toho, že přirovnal současnou Ameriku k německé Třetí říši.

Ellen DuBoisová (podle serveru "Militantní, netrpělivá a radikální feministka") podotkla, že v akci někdejšího studenta vidí "hon na čarodějnice, který nic nepřináší".

Foto: Aktuálně.cz

Dalším mužem na kontroverzním seznamu "radikálů" je pedagog Peter McLaren, který podle Jonese "učí další generaci učitelů, jak efektivně indoktrinovat studenty."  McLaren však vidí v celé věci jen klukovskou hru. "Každý střízlivý občan této země musí vidět, že jde jen o novou formu mccarthismu, pravicovou propagandu, která není důvěryhodná," prohlásil.

Vedení univerzity se k celé záležitosti nehodlá vyjadřovat. Předsedkyně akademického senátu Adrienne Lavinová prohlásila, že univerzita "podporuje svobodu slova a pokud nedojde k nějakému porušení zákona, nehodlá žádné kroky činit."#reklama

 

Právě se děje

před 34 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy