Soukromá loď Cygnus odstartovala k vesmírné stanici. Kromě zásob veze i materiál pro experimenty

ČTK ČTK
18. 4. 2017 20:26
V úterý z mysu Canaveral na Floridě odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici soukromá vesmírná loď Cygnus. Na oběžnou dráhu veze kromě zásob také materiál pro vědecké experimenty, které budou zaměřeny mimo jiného na vývoje nových léků proti rakovině. Ke stanici by měla loď pojmenovaná po nedávno zesnulém astronautu Johnu Glennovi dorazit v sobotu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mys Canaveral (USA) - Soukromá vesmírná loď Cygnus pojmenovaná po nedávno zesnulém astronautu Johnu Glennovi odstartovala v úterý z mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na oběžnou dráhu veze vedle zásob rovněž materiál pro vědecké experimenty. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nabídl divákům přímý přenos startu zachycený panoramatickou kamerou zabírající úhel 360 stupňů.

Loď patřící soukromé společnosti Orbital ATK vystartovala s téměř 3500 kilogramy potravin, technického vybavení a materiálu určeného k pokusům. Ty budou mimo jiné zaměřeny na možnosti vývoje nových léků proti rakovině. K ISS by měl náklad dorazit v sobotu, dva dny poté, co současnou tříčlennou posádku stanice ve čtvrtek doplní dvojice nových astronautů.

Firma se rozhodla současný vylepšený model bezpilotní lodi pojmenovat po jednom z průkopníků vesmírných letů, který se v roce 1962 jako první Američan dostal na oběžnou dráhu. Glenn, jenž se v roce 1998 stal v 77 letech na palubě raketoplánu Discovery nejstarším účastníkem vesmírného letu, zemřel loni v prosinci. Jeho vdova Annie dala společnosti souhlas s užitím manželova jména.

"Tím, že můžeme jeho jméno znovu vyvézt na oběžnou dráhu, skládáme Johnovi velkou poctu," řekl podle agentury AP bývalý astronaut a jeden z hlavních manažerů Orbital ATK Frank Culbertson.

 

Právě se děje

Další zprávy