Analytik: Musk mě znepokojuje. S Trumpem jsou ale horké hlavy a můžou se rozhádat

Martin Novák Martin Novák
před 3 hodinami
Globalizovaný svět se mění, protože se mění pravidla globalizace. Rusko a Čína si počínají mnohem agresivněji a Peking se snaží světový obchod ohnout tak, aby mu vyhovoval. V nové epizodě podcastu Americký sen to říká analytik Hospodářských novin Martin Ehl.
Video: Martin Ehl, Martin Novák

V podcastu je řeč o jeho nové knize Probouzení - Kde je místo Česka v měnícím se světě.

"Už před volbami jsem psal, že vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách může Evropě pomoci. Aby se probudila, byla více konkurenceschopná, dokázala víc udělat pro vlastní obranu a také aby přidala v inovacích, protože v těch za Spojenými státy výrazně zaostává. Řekl bych, že Evropa potřebovala takový kopanec," míní analytik Ehl.

Americký sen můžete poslouchat na Spotify, Apple Podcast a v dalších aplikacích:

Znepokojuje ho role miliardáře Elona Muska, kterého Donald Trump pověřil ve své administrativě vedením nového poradního orgánu s nejasnými obrysy, jehož úkolem bude připravit drastické škrty v regulacích a státních výdajích. "Trumpovo druhé volební období bude velkou zkouškou pevnosti a odolnosti amerických institucí, protože liberální demokracie je založená na silných institucích. Ale nedivil bych se, kdyby se Trump s Muskem časem rozhádali," předpovídá analytik s tím, že jsou oba muži "horké hlavy".

V příštích čtyřech letech očekává tvrdé soupeření USA a Číny. Trump považuje asijskou velmoc za hlavního a největšího rivala Spojených států a chce vrátit do USA průmysl a výrobu, které v posledních desetiletích přešly právě do Číny.

Čína podle něj evropský trh stále potřebuje a pokusí se hrozící zvyšování cel obejít přesunem výroby do Evropy. "Typickým příkladem jsou továrny na baterie do elektrických aut v Maďarsku," říká Ehl.

 

Právě se děje

Další zprávy