Americký nejvyšší soud opouští po 30 letech soudce Kennedy

ČTK ČTK
27. 6. 2018 23:22
Prezident Donald Trump tak dostane šanci vybrat již druhého soudce devítičlenné nejdůležitější soudní instance v USA.
Soudci Nejvyššího soudu Spojených států na skupinové fotografii z East Conference Room v budově Nejvyššího soudu ve Washingtonu 8. října 2010. Zleva doprava v první řadě jsou: soudce Clarence Thomas, soudce Antonin Scalia, předseda Nejvyššího sodu John G. Roberts, soudce Anthony M. Kennedy, soudkyně Ruth Bader Ginsburgová. V zadní řadě stojí zleva doprava: soudkyně Sonia Sotomayorová, soudce Stephen Breyer, soudce Samuel Alito Jr. a soudkyně Elena Kaganová.
Soudci Nejvyššího soudu Spojených států na skupinové fotografii z East Conference Room v budově Nejvyššího soudu ve Washingtonu 8. října 2010. Zleva doprava v první řadě jsou: soudce Clarence Thomas, soudce Antonin Scalia, předseda Nejvyššího sodu John G. Roberts, soudce Anthony M. Kennedy, soudkyně Ruth Bader Ginsburgová. V zadní řadě stojí zleva doprava: soudkyně Sonia Sotomayorová, soudce Stephen Breyer, soudce Samuel Alito Jr. a soudkyně Elena Kaganová. | Foto: Reuters

Washington - Americký nejvyšší soud opouští po třech desítkách let Anthony Kennedy. Jednaosmdesátiletý soudce označovaný za umírněného konzervativce dnes oznámil své rozhodnutí odejít na konci července.

Kennedy je druhým nejstarším soudcem nejvyššího soudu, kam jej v roce 1988 schválil Senát po jmenování prezidentem Ronaldem Reaganem. Jeho nominant v souladu s očekáváními sice zastával spíše konzervativní hodnoty a byl například stoupencem volného držení zbraní či rušení limitů na politické kampaně, avšak několikrát se přiklonil na stranu liberálního křídla soudu, když hájil například práva homosexuálů či právo žen na potrat. Tento týden podpořil Trumpův dekret omezující cesty obyvatel některých převážně muslimských zemí do USA.

"Bylo mi největší ctí a výsadou sloužit našemu národu 43 let ve federální justici, z toho 30 let u nejvyššího soudu," uvedl dnes podle agentury Reuters Kennedy, který svůj odchod odůvodnil touhou více se věnovat rodině.

Trump bude mít podle amerických médií možnost ovlivnit podobu soudu více ke svému obrazu a nahradit Kennedyho výraznějším zastáncem konzervativních hodnot. Poměr konzervativních a liberálních členů je v současnosti pět ku čtyřem, ovšem Kennedyho nástupcem by Trump mohl situaci vychýlit více ve prospěch konzervativců.

Prezident v reakci na Kennedyho plán vzdal soudci hold a oznámil, že začne ihned hledat vhodnou osobu z již existujícího seznamu 25 kandidátů.

Trumpův výběr musí schválit Senát a vůdce republikánské většiny Mitch McConnell již oznámil, že se o kandidátovi bude hlasovat na podzim. Šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer však podotkl, že opozice odmítá, aby hlasování proběhlo před listopadovými kongresovými volbami. Demokraté doufají, že se jim podaří ve volbách připravit republikány o jejich těsnou většinu a že budou mít možnost zablokovat případného nepřijatelného kandidáta.

Trump již loni prosadil do nejvyššího soudu soudce Neila Gorsucha, což se mu povedlo díky tomu, že Senát neumožnil jeho předchůdci Baracku Obamovi jmenovat svého liberálního kandidáta Merricka Garlanda.

 

Právě se děje

Další zprávy