Americký exministr se postavil za Edwarda Snowdena

ČTK ČTK
8. 7. 2015 12:26
Eric Holder, donedávna šéf resortu spravedlnosti, vyzývá ke společné dohodě s vládou. Trest, který Snowdenovi hrozí, je podle něj moc přísný.
Eric Holder.
Eric Holder. | Foto: Reuters

Washington - Někdejší americký ministr spravedlnosti Eric Holder po odchodu z čela úřadu zmírnil postoj vůči bývalému pracovníkovi tajných služeb Edwardu Snowdenovi, který ve Spojených státech čelí obvinění kvůli vyzrazení tajných informací.

Podle Holdera by se měla vláda s mužem, ukrývajícím se v Rusku, snažit dohodnout, a nikoli požadovat přísný trest jako dosud, napsal deník The Washington Post.

Exministr se tím zařadil mezi další známá jména americké politiky, která nabádají ke vstřícnosti vůči Snowdenovi, jenž rozpoutal jednu z největších zpravodajských afér v historii.

Někdejší najatý systémový administrátor Národní agentury pro bezpečnost (NSA) předloni médiím předal obsáhlé informace odhalující mimo jiné tajný program ke sledování telefonní a internetové komunikace Američanů či odposlechy světových politiků.

Aby byli všichni spokojeni

"Spojené státy jsou v důsledku Snowdenových odhalení někde jinde. Zveřejněné informace rozpoutaly nutnou debatu, jež vedla vládu a Kongres k omezení pravomocí tajných služeb," řekl Holder v pondělním rozhovoru se zpravodajským webem Yahoo News. Podle něj by se úřady mohly se Snowdenem dohodnout tak, aby nakonec byli všichni spokojeni.

Podle Yahoo News se podobné hlasy začínají ozývat i z federálních úřadů či rozvědek. Jeden z předních mužů vedení tajných služeb Robert Litt podle několika nejmenovaných zdrojů nadnesl myšlenku, že by se vláda měla se Snowdenem dohodnout, aby se vrátil do USA, kde by na základě přiznání dostal tři až pět let vězení. Za řadu obvinění včetně špionáže, kterým v současnosti Snowden čelí, mu přitom hrozí několik desítek let za mřížemi.

Dvaatřicetiletý Američan, jemuž předloni v červenci poskytlo azyl Rusko, se v minulosti dočkal vstřícných slov rovněž od řady dalších současných i bývalých politiků. "Historie usoudí, že odhalil velké nepravosti naší vlády a tajných služeb," prohlásil republikánský prezidentský kandidát Rand Paul, který se zviditelnil během nedávné kongresové debaty o omezení sledovacích pravomocí rozvědek jako odpůrce jakýchkoli zásahů do soukromí Američanů.

Někdejší demokratický viceprezident Al Gore sice připustil, že Snowden porušil zákon, vláda se však sledováním svých občanů podle něj dopustila ještě větších prohřešků. Bývalý šéf Bílého domu James Carter zase mluvil o prominutí trestu, pokud by byl Snowden odsouzen k smrti.

 

Právě se děje

Další zprávy