Snowden se chce vrátit do USA, žádá vládu o spravedlivý soud

ČTK ČTK
3. 3. 2015 12:38
Whistleblower momentálně pobývá v Rusku, přesto by se rád vrátil do rodné země.
Edward Snowden během nedávné videokonference s kanadskými studenty.
Edward Snowden během nedávné videokonference s kanadskými studenty. | Foto: Reuters

Moskva - Edward Snowden, nejznámější whistleblower planety, jenž před necelými dvěma lety zpravil svět o špiclování americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA), se chce vrátit do Spojených států.

Učiní tak pod podmínkou nezaujatého soudního procesu, prohlásil v Moskvě jeho ruský advokát Anatolij Kučerena.

Snowden je v rodných USA stíhán za vyzrazení utajovaných údajů, obhájci nyní zvažují možnosti, jak s pomocí právních nástrojů jeho odjezd do USA umožnit.

"Pravidla konspirace"

Whistleblower v létě 2013 zveřejnil obrovské množství tajných informací o špehování internetové komunikace, k nimž se dostal jako spolupracovník NSA.

Jeho jednání vyvolalo mezinárodní skandál a v USA i žalobu ze špionáže a vyzrazení utajovaných dat. V srpnu téhož roku dostal Snowden povolení k ročnímu pobytu v Rusku, jež mu bylo loni prodlouženo o další tři roky.

Podle Kučereny si Američan v Rusku zvykl, i když ho všude doprovází osobní ochranka a musí "dodržovat pravidla konspirace".

Rozhovory ruským novinářům zásadně neposkytuje, protože prý nechce z Moskvy škodit Spojeným státům. Živí se jako programátor, o konzultace ho údajně už požádala i řada amerických firem.

Dopis od americké prokuratury?

Advokáti podle Kučereny doufají, že americká vláda uzná oprávněnost Snowdenových skutků a obvinění stáhne. "Se skupinou právníků z různých zemí probíráme možnosti jeho návratu," prohlásil ruský advokát.

Snowden je připraven se do USA vrátit, pokud bude mít záruku nestranného procesu, dodal.

Američan prý prostřednictvím advokátů dostal dopis od americké prokuratury s příslibem, že v případě odsouzení mu nehrozí trest smrti. "Neslibují nám nezávislý soud, ale smířlivější verdikt, i když to bez rozhodnutí soudu slíbit nemohou," poznamenal Kučerena.

Do jiné země než USA Snowden prý z Ruska vycestovat nechce, i když legální možnost díky ruskému pobytovému právu má. "Panují obavy, že by bezprostředně po odjezdu z Ruska byl vydán do USA," řekl ruský advokát.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy