Další objev WikiLeaks: USA špehovaly tři prezidenty Francie

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 6. 2015 11:39
Podle francouzských médií měly americké zpravodajské služby sledovat Chiraca, Sarkozyho i Hollanda. Američani se proti tomu brání.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Paříž/Washington – Francie  odsoudila údajné odposlouchávání posledních tří francouzských prezidentů americkými tajnými službami. Mluvčí pařížské vlády označil špionáž mezi spojenci za nepřijatelnou, informovala agentura AFP.

"Nezaměřujeme se a nebudeme se zaměřovat na komunikace prezidenta  Hollanda," řekl AFP mluvčí americké národní bezpečnostní rady NSC Ned Price. Neupřesnil ale, zda se podobné operace neuskutečnily v minulosti.

Informace o tom, že americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) špehovala nejméně v letech 2006 až 2012 tři poslední francouzské prezidenty, kterými byli Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy a Hollande, přinesla v úterý francouzská média s odvoláním na portál Wikileaks.

Zasedla obranná rada státu

V Paříži kvůli zprávám o špionáži mimořádně zasedla obranná rada státu, kterou svolal prezident Hollande. Účastní se jí kromě prezidenta i premiér Manuel Valls, několik ministrů a představitelé armády i tajných služeb.

Podle zdroje z okolí francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse si šéf diplomacie povolal americkou velvyslankyni v Paříži Jane Hartleyovou.

Mluvčí vlády Stéphane Le Foll před začátkem zasedání označil špionáž mezi spojenci za "nepřijatelnou". Neznamená to podle něj ale, "že nastává nějaká krize". Obranná rada si podle Le Folla určitě vyžádá od amerických úřadů bližší informace k případu.

Dokumenty získané serverem Wikileaks byly vedeny jako přísně tajné. Obsahují především pět zpráv NSA o zachycených komunikacích francouzských politiků. Tyto informace byly určeny pro americké zpravodajské služby, uvedl deník Libération.

Bílý dům se brání

"S Francií úzce spolupracujeme ohledně všech mezinárodních témat a Francouzi jsou našimi nepostradatelnými partnery," zdůraznil Price. Právě ve středu bude francouzské Národní shromáždění rozhodovat o sporném zákonu o tajných službách, který by měl rozšířit jejich pravomoci především v boji proti terorismu.

Už dříve vyšlo najevo, že NSA prý sledovala komunikace německých představitelů včetně kancléřky Angely Merkelové nebo jejího předchůdce Gerharda Schrödera. Aféra poškodila vztahy mezi Spojenými státy a Německem. Informace o těchto tajných monitorovacích programech USA postupně zveřejňuje v posledních letech bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden.

Na základě odhalení prezident Barack Obama slíbil zreformovat NSA. Americký Senát začátkem měsíce po bouřlivé debatě schválil zákon, který omezuje hromadný sběr dat o telefonní komunikaci tajnými službami. Data budou nově namísto NSA shromažďovat a uchovávat telekomunikační firmy a NSA do nich bude moci nahlížet jen se svolením soudu.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Střety v Jeruzalémě si vyžádaly přes 200 zraněných

Nejméně 200 Palestinců a šest izraelských policistů bylo zraněno při nočních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá, oznámili v sobotu zdravotníci. V izraelské metropoli se po týdnech nepokojů očekává násilí i v dalších dnech. K uklidnění situace v sobotu Izrael vyzvala Evropská unie, Turecko blízkovýchodní zemi obvinilo z teroru vůči nevinným, informují tiskové agentury.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš požádal, aby státy EU zvážily kvůli Vrběticím vyhoštění ruských diplomatů

Premiér Andrej Babiš požádal, aby evropské státy zvážily vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata v solidaritě s Českou republikou kvůli kauze Vrbětice. Řekl to v sobotu novinářům po příchodu na neformální jednání prezidentů a premiérů zemí Evropské unie v Portugalsku. O věci debatoval s lídry členských států v pátek večer.

Babiš vyzval, aby Evropská rada na příštím zasedání vrbětický útok odsoudila. "Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví," poznamenal premiér.

Zdroj: ČTK
Další zprávy