Washington – Znechucení. To je zřejmě nejčastější emoce, kterou pociťuje americký volič, když pomyslí na letošní prezidentskou kampaň, která vyvrcholí úterním hlasováním.
Současnou politickou situací v USA jsou "zhnuseni" čtyři z pěti Američanů, ukázal začátkem listopadu průzkum deníku The New York Times a televize CBS News.
Namísto toho, aby v nich soupeření Hillary Clintonové a Donalda Trumpa vzbuzovalo rozrušení, spíše je hromadně odpuzuje.
"Až tyto volby skončí a lidé se na minutu zastaví a začnou skutečně vnímat, uvědomí si, jak duševně choré, hrozné a bezprecedentní tohle všechno opravdu bylo," domnívá se Tommy Vietor, který před osmi lety pracoval pro prezidentskou kampaň Baracka Obamy.
Politické vize? Nula
Na ideové souboje o dalším směřování národa mohli voliči letos zapomenout. Boj o Bílý dům se vedl takřka bez výjimek na úrovni osobních útoků.
Agresivně vedené kampaně byly prodchnuty obviňováními, urážkami a lživými výroky. Místo vizí o ekonomice či zahraniční politice tak voliči nejčastěji slyšeli o korupci, rasismu či sexismu.
Kandidáti se ani nesnažili veřejnost uklidňovat. Naopak – čím více se volby blížily, tím hrůznější představy budoucnosti voličům líčili pro případ, že nevyhrají právě oni.
Clintonová i Obama vykreslují případné vítězství realitního magnáta jako apokalypsu a Trumpa označují za člověka, který v žádném případě nesmí do rukou dostat klíč od jaderného kufříku.
Trump pak svou soupeřku označuje za kriminálnici a veřejně ji posílá za mříže.
Volba mezi špatným a ještě horším
Oba kandidáti jsou navíc většinově vnímáni nepříznivě a jsou označováni za neupřímné. Zaryté odpůrce mají i ve svých vlastních partajích. 85 procent republikánů v průzkumu přiznalo, že jejich strana je rozdělená. To samé o své vlastní straně uvedla čtvrtina demokratů.
Mnozí Američané navíc nevěří, že vše "rozsekne" volební den a navrátí tak zemi do normálního života. Vítěz – ať už to bude kdokoli – podle nich nedokáže zemi rozhádanou předvolebním kláním opětovně sjednotit.
"Trump se pohybuje tak moc mimo normální parametry toho, co je považováno za chování akceptovatelné pro možného prezidenta – ve svých projevech střílí konspirační teorie i přímé lži –, že není překvapující, že vzbuzuje prudké emoce. Republikánský kandidát záměrně vyvolává hněv, rozhořčení a zuřivost, používá demagogické techniky, aby posílil svoji protisystémovou kampaň," pustila se do Trumpa CNN.
Server ale zároveň připomíná, že společnost dlouhodobě rozděluje i Clintonová. "Už více než čtvrt století je Clintonová jednou z nejvíce polarizujících osobností v americké politice. Zatímco Trump šel dál než většina jejích dalších kritiků v tom, že ji označil za podvodnici, intenzivní pocity vůči ní jsou mezi konzervativci hluboce zakořeněné," doplnila CNN.
Nynější průzkum přitom není zdaleka prvním, který by dokazoval znechucení Američanů z nevybíravě vedeného předvolebního klání. Například americká organizace Pew Research Center v září zveřejnila data, podle nichž se voliči budou rozhodovat na základě toho, koho nesnáší víc. 57 procent respondentů uvedlo, že cítí frustraci, 55 procent znechucení a 43 procent strach. Optimismus citovalo jenom 15 procent dotázaných, vzrušení 10 procent.
Podle posledních průzkumů vede Clintonová nad Trumpem o čtyři až pět procent. Náskok získala poté, co šéf FBI James Comey oznámil, že v e-mailech demokratické kandidátky nebylo nalezeno nic, co by svědčilo o spáchání trestného činu.
Zatímco Clintonovou by nyní volilo 44 procent lidí a Trumpa 40 procent, celkem šest procent uzurpují jiní kandidáti. Šest procent voličů si získává libertarián Gary Johnson, dvě procenta pak kandidátka Zelených Jill Steinová.