Americká CIA tajně jednala se Severokorejci. Rozhovory měly zabránit katastrofě

Martin Novák Martin Novák
22. 1. 2019 14:24
V době, kdy se chystá další vrcholný summit amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem, se objevilo nové svědectví o spolupráci obou zemí. List Wall Street Journal napsal, že zpravodajské služby USA a KLDR vedly tajná jednání.
Přehlídka severokorejské armády.
Přehlídka severokorejské armády. | Foto: Reuters

Obvykle velmi dobře informovaný americký deník získal svědectví zevnitř americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) o tom, že mezi tajnými službami obou států existoval komunikační kanál od roku 2009.

Zástupci USA a KLDR se několikrát tajně setkali. Cílem bylo předejít nedorozuměním, která by mohla mít vzhledem k vyhrocenému napětí na Korejském poloostrově fatální následky.

Komunikaci inicioval bývalý americký prezident Barack Obama. V době, kdy v Pchjongjangu vládl ještě Kimův otec Kim Čong-il, pověřil Obama tajnou misí do Pchjongjangu veterána CIA Josepha DeTraniho, který umí čínsky a měl v minulosti zkušenosti se Severokorejci.

DeTrani se setkal s protějšky z KLDR v Singapuru a výsledkem bylo propuštění dvou Američanů ze severokorejského vězení. O rok později DeTrani varoval osobně Kim Čong-ila, že se vystavuje izolaci a tvrdým sankcím, pokud bude pokračovat ve vývoji jaderných zbraní.

Změna tónu

Po nástupu Kim Čong-una na konci roku 2011 se kontakty na čas zastavily. Když loni v srpnu pohrozil Trump Severní Koreji "ohněm a hněvem, jaký svět ještě neviděl", zareagoval Pchjongjang pozváním amerického diplomata Jeffreyho Feltmana, napsal Wall Street Journal.

To vedlo na přelomu roku ke změně tónu. Ještě v listopadu 2017 Kim tvrdil, že jeho země úspěšně dokončila vývoj jaderných zbraní a balistických raket. V novoročním projevu už ale nabízel dialog a vyslání sportovců na zimní olympijské hry do Jižní Koreje.

Když se pak Donald Trump dozvěděl od diplomatů, že Kim nabízí summit, okamžitě souhlasil. Politici se pak na historicky první schůzce sešli 12. června v Singapuru.

KLDR se jaderného programu nevzdá

Druhá schůzka Trumpa s Kimem se má uskutečnit v únoru. Tento týden ve Stockholmu skončila jednání diplomatů obou zemí, zatímco šéf severokorejské rozvědky Kim Jong-čol byl ve Washingtonu. V obou metropolích se dojednávaly podrobnosti summitu, Trump už se o jeho konání zmínil veřejně.

Od první schůzky loni v červnu v Singapuru se zatím podstatné věci nezměnily. Ekonomické sankce vůči KLDR pokračují, zatímco Kimův režim neučinil téměř žádné kroky ke zničení svého jaderného arzenálu a balistických raket.

Expert na otázky jaderného odzbrojení Jonathan Pollack uvedl ve středu na konferenci v Soulu, že Spojené státy a celý svět budou muset ustoupit a souhlasit s tím, že Severokorejci svůj jaderný program zmrazí. Ale úplně se ho nevzdají.

"Stane se tak v nepříliš vzdálené budoucnosti," předpovídal Pollack. Americký prezident Donald Trump ale uvedl, že hlavní severokorejský požadavek - zrušení ekonomických sankcí - ani na následujícím summitu nebude vyslyšen.

Trumpovi na chystaný summit dodali námět experti z Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). V úterý zveřejnili studii se satelitními fotografiemi, na kterých je Severokorejci dosud nepřiznaná raketová základna Sino-ri.

Základna se nachází 212 kilometrů od hranice s Jižní Koreou a podle fotografií jsou na ní i rakety středního doletu Nodong-1.

Video: Kim Čong-un přijel vlakem na návštěvu Číny

Kim Čong-un přijel vlakem na návštěvu Číny | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy