Americká CIA otevřela svou historii. Dala na internet miliony dokumentů, týkají se i Československa

ČTK ČTK
18. 1. 2017 11:27
Americká zpravodajská služba CIA zpřístupnila bezmála 13 milionů stran tajných dokumentů. K těm se lidé dosud mohli dostat jen z počítačů v národním archivu v americkém Marylandu. V online knihovně najdou dokumenty o válkách ve Vietnamu nebo Koreji, ale také materiály o údajných spatřeních UFO. Navíc stránka obsahuje i mnoho odkazů na Československo, například zpráva z roku 1947 informuje o stavu tankového arzenálu v zemi.
Záznamy pocházejí z doby od vzniku CIA v roce 1947 a jdou až do 90. let.
Záznamy pocházejí z doby od vzniku CIA v roce 1947 a jdou až do 90. let. | Foto: Reuters

Washington – Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zveřejnila na internetu téměř 13 milionů stránek odtajněných dokumentů, které byly dosud přístupné pouze ze čtyř počítačů v národním archivu v Marylandu. V online knihově je zároveň mnoho materiálů, které se týkají Československa.

Podle CNN tyto dokumenty objasňují aktivity rozvědky během konfliktů ve Vietnamu a Koreji a studené války. Jsou mezi nimi i dokumenty týkající se údajných spatření UFO a programu CIA, který zkoumal možné využití různých parapsychologických postupů.

Záznamy pocházejí z doby od vzniku CIA v roce 1947 a jdou až do 90. let. "Není to žádný výběr," zdůraznila mluvčí CIA Heather Horniaková. "Je tam celá historie, dobré i špatné," dodala.

Žádný z dokumentů není odtajněný čerstvě, nicméně miliony stránek byly upraveny. Podle Horniakové ale byly tyto zásahy pouze "lehké" a jejich smyslem byla ochrana zdrojů a metod, jejichž vyzrazení by mohlo ohrozit národní bezpečnost.

Na stránce CIA je mnoho odkazů na Československo. Například zpráva z roku 1947 informuje o stavu tankového arzenálu v zemi a v dokumentu z roku 1954 se píše o "zprávách ze slovenského posádkového města Košice, které naznačují, že československá armáda nyní vlastní, a to pouze na krátký čas, polní atomové dělo".

Podle těchto zpráv byly hlášeny také tajné střelecké testy za přítomnosti sovětských expertů.

Přílišná moc USA se mi jevila nebezpečná, Američané potlačovali svobodu jiných zemí. Vycvičili zabijáky, kteří pak likvidovali opozici, říká Köcher. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy