Budoucí šéf CIA Pompeo vidí za hackerskými útoky Rusko. Chtějí ovlivnit naši demokracii, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 1. 2017 19:09
Kandidát na post šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo tvrdí, že za agresivními pokusy ovlivnit americké prezidentské volby stojí ruské vedení. "Je zcela jasné, že Rusko pracovalo s hackerskými útoky s cílem ovlivnit americkou demokracii," řekl Pompeo. Rusko se podle něj znovu projevuje agresivně. Za svůj budoucí úkol Pompeo považuje "poskytovat politikům přesné zpravodajské informace a jasnou analýzu ruského chování". O nutnosti být připraveni čelit chování Ruska v oblastech, kde nelze spolupracovat, mluvil ve čtvrtek před branným výborem amerického Senátu i kandidát na post šéfa Pentagonu James Mattis.
Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: ČTK

Washington – Je zcela jasné, že za agresivními pokusy ovlivnit americké prezidentské volby stojí ruské vedení. Při slyšení v Senátu amerického Kongresu to ve čtvrtek prohlásil kandidát na post šéfa Ústřední zpravodajské služby (CIA), texaský poslanec Sněmovny reprezentantů Mike Pompeo. Zaujal tak k údajným ruským hackerským útokům podstatně tvrdší postoj než sám prezident Donald Trump.

"Je zcela jasné, že Rusko pracovalo s hackerskými útoky s cílem ovlivnit americkou demokracii," řekl Pompeo. Rusko se podle něj znovu projevuje agresivně. Vtrhlo na Ukrajinu a okupuje její území, ohrožuje Evropu a "nedělá nic", aby pomohlo porazit hnutí Islámský stát.

Pompeo podstoupil slyšení v době, kdy je Trump fakticky ve válce s americkými zpravodajskými službami, upozornila agentura Reuters. Prezident dlouhé týdny zpochybňoval tvrzení tajných služeb, že ruští hackeři řízení Kremlem pronikli na servery amerických politických stran s cílem ovlivnit prezidentské volby. Poprvé to Trump připustil až na úterní tiskové konferenci.

Pompeo naznačil, že bude-li to nutné, postaví se i prezidentovi ve sporu o využívání trýznivých výslechových praktik, které chce Trump legalizovat. Po potvrzení šéfem CIA se prý k takovým postupům "absolutně" nebude uchylovat. Nedovede si ani představit, že by prezident něco takového nařídil.

Za svůj budoucí úkol Pompeo považuje "poskytovat politikům přesné zpravodajské informace a jasnou analýzu ruského chování".

Když v zasedací síni výboru pro kontrolu zpravodajských služeb, kde se Pompeovo slyšení konalo, poprvé zaznělo jméno Ruska, vypadl podle agentury AP v celé budově proud. Slyšení se nakonec přesunulo do jiného objektu.

Mattis: Putin se pokouší rozdělit NATO

Spojené státy musejí být připraveny čelit chování Ruska v oblastech, kde oba státy nemohou spolupracovat. V úvodu slyšení před branným výborem amerického Senátu to dnes řekl kandidát na post šéfa Pentagonu James Mattis. Podle agentury Reuters se očekává, že jeho nominace projde.

Bývalý generál Mattis opustil armádu v roce 2013 a podle amerických zákonů bez souhlasu Kongresu nemůže vykonávat funkci ministra obrany, vyhrazenou civilistům. Podobný souhlas američtí poslanci nevydali od roku 1950, ale nyní jsou podle Reuters ochotni to udělat.

"Spolupracovali jsme s Ruskem v nejtemnějších dnech studené války. Podporuji zájem prezidenta Donalda Trumpa spolupracovat s Ruskem nyní," řekl šestašedesátiletý Mattis.

Kandidát na vedení Pentagonu mezi hrozbami, které Rusko představuje, jmenoval i jeho hackerské útoky proti USA, jejichž existenci ve středu na tiskové konferenci poprvé uznal i Trump. Podle Mattise jde dále o ruskou informační válku, porušování smluv, využívání otevřených vojenských operací k destabilizaci jiných zemí a "alarmující zprávy z Moskvy ohledně užití jaderných zbraní".

Ruský prezident Vladimir Putin se podle Mattise pokouší rozdělit NATO. Američtí spojenci jsou pod nejsilnějším tlakem od konce druhé světové války. V minulosti bylo mnoho pokusů o restart vztahů s Moskvou, "ale seznam úspěchů je krátký," konstatoval bývalý generál.

Mattisova kandidatura má vřelou podporu šéfa branného výboru, vlivného republikána Johna McCaina. Nominaci nového šéfa Pentagonu komentoval slovy, že "nemůže být šťastnější". Dnes McCain při slyšení na adresu Ruska řekl, že "Putin chce být naším nepřítelem, jako nepřítele nás potřebuje. Nikdy nebude naším partnerem".

Amerika čeká, jaké bude uvedení Donalda Trumpa do funkce prezidenta. Užije si tři plánované bály? ptá se šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

Další zprávy