Američané získali Nobelovku za výzkum komunikace buněk

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
10. 10. 2012 12:33
Ocenění získali Brian K. Kobilka a Robert Lefkowitz
Brian Kobilka (vlevo) a Robert J. Lefkowitz.
Brian Kobilka (vlevo) a Robert J. Lefkowitz. | Foto: Aktuálně.cz, Reuters

Stockholm - Nobelův výbor ve středu představil letošní nositele Nobelovy ceny za chemii. Nejprestižnějšího ocenění ve svém oboru se dočkali Robert Lefkowitz a Brian K. Kobilka za komplexní výzkum systému přenosu informací mezi buňkami.

Švédská akademie ocenila zejména výzkum proteinových receptorů, jenž výrazně přispěl k porozumění způsobu, jakým buňky zpracovávají signály z okolního prostředí, a jak se na základě toho přizpůsobují novým situacím.

Minulý rok byl oceněn Izraelec Daniel Šechtman za svůj objev takzvaných kvazikrystalů, které změnily pohled vědců na pevné látky.

Tento týden už byli ve Stockholmu vyhlášeni nositelé Nobelových cen za lékařství a za fyziku.

Ocenění za lékařství v pondělí získali japonský výzkumník Šinja Jamanaka a Brit John Gurdon za buněčný výzkum.

Nobelovu cenu za fyziku dostali v úterý Američan David Wineland a Francouz Serge Haroche za přínos v oblasti kvantové fyziky.

Vyhlašování bude pokračovat ve čtvrtek udělením Nobelovy ceny za literaturu a v pátek laureátů ceny za mír. Jako poslední bude v pondělí 15. října oznámeno jméno nositele Nobelovy ceny za ekonomii.

Finanční odměna spojená s cenou je oproti loňsku kvůli ekonomické krizi o pětinu nižší, místo deseti milionů švédských korun (asi 29 milionů korun) dostanou laureáti osm milionů.

 

 

Právě se děje

Další zprávy