Nobelova cena za objev: Hotové buňky lze přeprogramovat

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
8. 10. 2012 12:27
Japonec Šinja Jamanaka a Brit John Gurdon položili základy výzkumu kmenových buněk
Foto: Reuters

Stockholm  - Letošní Nobelova cena za medicínu putuje do Japonska a Velké Británie.

Nejprestižnější ocenění na poli vědy Švédská akademie věd udělila japonskému výzkumníkovi Šinjaovi Jamanakaovi a Britu Johnovi Gurdonovi, a to za přínos v oblasti buněčného výzkumu.

Objev laureátů pomohl "zásadním způsobem změnit chápání toho, jak se buňky a organismy vyvíjejí", píše se ve zdůvodnění rozhodnutí odborné poroty.

Gurdonovi se už v roce 1962 podařilo vyjmout ze střevní buňky žáby genetickou informaci a vpravit ji do žabího vajíčka tak, aby se z něj vyvinul zdravý pulec.

Šinja Jamanaka zase prokázal, že je možné již specializované buňky myší "přeprogramovat zpět" tak, aby se znovu staly kmenovými buňkami. Díky změně čtyř buněk byly tyto stavební kameny organismu připraveny dělit se v libovolné buňky.

Krizi pocítí i laureáti

Foto: Nobel Foundation

Nobelova cena je od roku 1901 pravidelně udělována nadací založenou objevitelem dynamitu Alfredem Nobelem za mimořádné objevy či počiny ve fyzice, chemii, medicíně, literatuře nebo za zásluhy o mír.

Krom medaile a certifikátu získávají laureáti Nobelovy ceny také finanční odměnu.

Ta bude ale oproti loňsku kvůli hospodářské krizi o pětinu nižší. Místo deseti milionů švédských korun (zhruba 29 milionů Kč) si ocenění přijdou jen na osm milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy