Podle amerického deníku The Washington Post podezřelí údajně zatajili svou službu v bosenskosrbské armádě, když vyplňovali žádosti o azyl v USA.
Podezřeli byli pozatýkáni v amerických osmi městech. Úřady je obvinily z poskytování nepravdivých údajů, falšování víz a křivé přísahy. Zásah imigračních a celních úřadů podle listu svědčí o vystupňovaném úsilí polapit bývalé bosenskosrbské vojáky skrývající se ve Spojených státech. Jejich celkový počet americké úřady neznají.
Hlavní podezřelí stále na útěku
Při zatýkání pomohly údaje poskytnuté Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii, který sídlí v Haagu. "Z přímého podílu na masakru obvinilo ministerstvo spravedlnosti jenom několik ze zatčených, všichni ale údajně byli v jednotkách, které u Srebrenice zabíjely," napsal list.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti prostřednictvím své náměstkyně Julie Myersové ujistilo, že nedovolí, aby se USA staly bezpečným útočištěm pro ty, kteří tajili svou příslušnost k jednotkám známým spáchanými zvěrstvy.
Srebrenický masakr, který se odehrál na závěr občanské války v Bosně, je považován za nejhorší válečný zločin spáchaný v Evropě od konce druhé světové války. Při předchozích zátazích, loni v září a letos v červnu, bylo ve Phoenixu a Salt Lake City zatčeno 24 bosenských Srbů.
Hlavní podezřelí ze srebrenického masakru, někdejší předák bosenských Srbů Radovan Karadžić a generál Ratko Mladić, již déle než deset let unikají dopadení.