Rozhodl o tom jihokorejský nejvyšší soud. Americkým chemickým firmám Monsanto a Dow Chemical nařídil, aby vyplatily zhruba 62 milionů dolarů odškodného jihokorejským válečným veteránům, kteří byli prudce jedovatému dioxinu vystaveni.
Je to vůbec poprvé, co soud v Jižní Koreji přiznal nárok obětem účinku chemických prostředků ve válce.
Ve Vietnamu bojovalo v letech 1965 až 1973 na straně Američanů proti komunistickému Severu asi 320 000 jihokorejských vojáků. Řada z nich byla vystavena nechvalně proslulému Agent Orange, který vyráběly americké společnosti Dow Chemical a Monsanto. Tyto firmy zvažují, že se odvolají proti rozsudku, který zrušil původní rozhodnutí soudů nižší instance, jež žalobu odmítly.
Důsledky? Rakovina, kolaps orgánů
Případ se váže k letům 1962 až 1971, kdy americké letectvo rozprášilo asi 75 tisíc kubických metrů herbicidů, včetně Agent Orange. Defoliant měl připravit jednotky protivníka jak o zdroje potravin, tak o přírodní úkryty, protože jeho působení mělo za následek velkoplošný zánik zeleně. Dioxin přitom může způsobovat rakovinu, leukémii, kolaps orgánů, defekty u narozených dětí.
Loni v březnu se odmítl americký oblastní soud zabývat žalobou vietnamských občanů postižených tímto jedem. Herbicidy podle některých údajů postihly asi čtyři miliony vietnamských obyvatel.
V Americe už se odškodné platilo
Žalující strana se přitom opírala o rozhodnutí amerického soudu z roku 1984, kdy muselo sedm chemických firem vyplatit odškodné 180 milionů dolarů americkým veteránům z Vietnamu, kteří doložili, že kontakt s prostředkem Agent Orange u nich vedl ke vzniku rakoviny či k dalším vážným zdravotním problémům.
Chemické společnosti se brání, že Agent Orange vyráběly na základě požadavků americké vlády a že v době výroby neexistovaly žádné důkazy o spojitosti tohoto prostředku s nezvratnými následky na zdraví.