Američané začali jednat s Kubou, embargo zůstává

Roman Gazdík
30. 9. 2009 13:27
Na ostrově pobývala šest dní delegace USA
Foto: Reuters

Washington - Vztahy mezi Kubou a USA se pomalu zlepšují. Americký prezident Barack Obama zrušil omezení předchozí administrativy pro cestování amerických Kubánců na ostrov a posílání peněz příbuzným, dovolil telekomunikačním společnostem ucházet se o kubánské zakázky a jedná o zavedení přímé poštovní linky mezi oběma státy.

Kubu také po téměř padesáti letech pozvali zpět do Organizace amerických států (OAS).

Dalším významným signálem oteplující se atmosféry mezi tradičními regionálními nepřáteli byla i utajená šestidenní jednání Bisy Williamsové, podnáměstkyně pro otázky západní hemisféry na ministerstvu zahraničí USA. Informovala o nich agentura AP.

Jednalo se o nezvykle dlouhou návštěvu, jejímž cílem byla například jednání o spolupráci týkající se migrace, boje proti pašování drog a obnovení přímého poštovního spojení. Kromě toho se také Williamsová v západní provincii Pinar del Río podívala na škody způsobené loňskou obzvláště ničivou hurikánovou sezónou.

Jednalo se o nejvýše postaveného zástupce americké administrativy, který do země zavítal od roku 2002. O dva roky později Bushova administrativa podle deníku The New York Times ukončila i pravidelná jednání mezi státy týkající se migrace, která se konala dvakrát ročně.

Williamsová přijela na Kubu 17. září a pobývala tam šest dní. Podle mluvčí americké zájmové sekce v Havaně citované agenturou Reuters se také setkala se zástupci kubánské „občanské společnosti", zda se však jednalo i o disidenty, odmítla mluvčí upřesnit.

Přes zlepšující se vztahy Barack Obama pokračuje v politice svých předchůdců a odmítá uvolnit americké embargo (v platnosti od roku 1962) do doby, než na ostrově proběhnou demokratické změny.

Zlepšování vztahů se tak děje malými krůčky. Jedním z těch symbolických byla i demontáž světelného panelu z americké zájmové sekce (nahrazuje ambasádu), který vysílal proticastrovské zprávy a Kubánci se jej snažili černými vlajkami blokovat.

„Přestože žádná ze stran neříká, o čem jednali, věřím, že prezident tyto rozhovory autorizoval, protože má plán, jak překlenout propast mezi Kubou a Spojenými státy, která tu je po 50 let," řekla The New York Times výkonná ředitelka think tanku Centrum pro demokracii na americkém kontinentu (CDA) Sarah Stephensová.


 

Právě se děje

Další zprávy