reklama
 
 

Obama nabídl Kubě nový začátek vzájemných vztahů

18. 4. 2009 8:36
Obama usiluje také o "rovné partnerství" s jihoamerickými státy

Port of Spain - Americký prezident Barack Obama při zahájení summitu Organizace amerických států (OAS) prohlásil, že Spojené státy usilují o "nový začátek" vzájemných vztahů s Kubou a o "rovné partnerství" se všemi národy na americkém kontinentě.

"Vím, že k vyřešení desítek let nedůvěry musíme urazit dlouhou cestu, ale existují zásadní kroky, které můžeme učinit směrem k novému dni," řekl Obama.

Raúl Castro v úterý prohlásil, že je ochoten mluvit se Spojenými státy "o všem", a to včetně lidských práv, politických vězňů či svobody slova. Obama krátce předtím uvolnil některá restriktivní opatření vůči Kubě.

Kuba stále formálně zůstává součástí 35členné OAS, od roku 1962 však není zvána na její akce. Mnoha latinskoamerickým představitelům se však takový stav věcí nelíbí.

Ve stejném roce vyhlásily USA vůči Kubě obchodní embargo.

Blog Tomáše Klvani: Zrušte embargo Kuby

Potřesení rukou s Chávezem

Obama na zahájení summitu OAS rovněž prohlásil, že hodlá učinit kroky vedoucí k "rovnému partnerství" se státy amerického kontinentu.

"Jsem tu, abych zahájil novou kapitolu dialogu, který bude udržován po celou moji vládu," řekl. "Slibuji vám, že budeme usilovat o rovnocenné partnerství. V naši vztazích není nadřazený a podřazený partner," dodal.

Podle fotografie zveřejněné venezuelskou vládou si Obama na summitu rovněž potřásl rukou s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem, se kterým mají Spojené státy v posledních letech napjaté vztahy.

Britská stanice BBC s odvoláním na oficiální prohlášení venezuelské vlády uvedla, že Chávez Obamovi řekl, že "chce být jeho přítelem".

Kromě vzájemných vztahů mají být tématy probíhající vrcholné schůzky OAS především dopady světové finanční a hospodářské krize, energetická bezpečnost nebo postoje ohledně změn klimatu.

Více o summitu OAS v článku: Obama se jede podruhé školit. Nyní na domácím dvorku 

autor: Zahraničí | 18. 4. 2009 8:36

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama