Obama nabídl Kubě nový začátek vzájemných vztahů

Zahraničí Zahraničí
18. 4. 2009 8:36
Obama usiluje také o "rovné partnerství" s jihoamerickými státy

Port of Spain - Americký prezident Barack Obama při zahájení summitu Organizace amerických států (OAS) prohlásil, že Spojené státy usilují o "nový začátek" vzájemných vztahů s Kubou a o "rovné partnerství" se všemi národy na americkém kontinentě.

"Vím, že k vyřešení desítek let nedůvěry musíme urazit dlouhou cestu, ale existují zásadní kroky, které můžeme učinit směrem k novému dni," řekl Obama.

Raúl Castro v úterý prohlásil, že je ochoten mluvit se Spojenými státy "o všem", a to včetně lidských práv, politických vězňů či svobody slova. Obama krátce předtím uvolnil některá restriktivní opatření vůči Kubě.

Kuba stále formálně zůstává součástí 35členné OAS, od roku 1962 však není zvána na její akce. Mnoha latinskoamerickým představitelům se však takový stav věcí nelíbí.

Ve stejném roce vyhlásily USA vůči Kubě obchodní embargo.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Tomáše Klvani: Zrušte embargo Kuby

Potřesení rukou s Chávezem

Obama na zahájení summitu OAS rovněž prohlásil, že hodlá učinit kroky vedoucí k "rovnému partnerství" se státy amerického kontinentu.

"Jsem tu, abych zahájil novou kapitolu dialogu, který bude udržován po celou moji vládu," řekl. "Slibuji vám, že budeme usilovat o rovnocenné partnerství. V naši vztazích není nadřazený a podřazený partner," dodal.

Podle fotografie zveřejněné venezuelskou vládou si Obama na summitu rovněž potřásl rukou s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem, se kterým mají Spojené státy v posledních letech napjaté vztahy.

Britská stanice BBC s odvoláním na oficiální prohlášení venezuelské vlády uvedla, že Chávez Obamovi řekl, že "chce být jeho přítelem".

Kromě vzájemných vztahů mají být tématy probíhající vrcholné schůzky OAS především dopady světové finanční a hospodářské krize, energetická bezpečnost nebo postoje ohledně změn klimatu.

Potěší Huga Cháveze v neděli Venezuelci?
Potěší Huga Cháveze v neděli Venezuelci? | Foto: Reuters
Více o summitu OAS v článku: Obama se jede podruhé školit. Nyní na domácím dvorku 
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy