Obama nabídl Kubě nový začátek vzájemných vztahů

Zahraničí Zahraničí
18. 4. 2009 8:36
Obama usiluje také o "rovné partnerství" s jihoamerickými státy

Port of Spain - Americký prezident Barack Obama při zahájení summitu Organizace amerických států (OAS) prohlásil, že Spojené státy usilují o "nový začátek" vzájemných vztahů s Kubou a o "rovné partnerství" se všemi národy na americkém kontinentě.

"Vím, že k vyřešení desítek let nedůvěry musíme urazit dlouhou cestu, ale existují zásadní kroky, které můžeme učinit směrem k novému dni," řekl Obama.

Raúl Castro v úterý prohlásil, že je ochoten mluvit se Spojenými státy "o všem", a to včetně lidských práv, politických vězňů či svobody slova. Obama krátce předtím uvolnil některá restriktivní opatření vůči Kubě.

Kuba stále formálně zůstává součástí 35členné OAS, od roku 1962 však není zvána na její akce. Mnoha latinskoamerickým představitelům se však takový stav věcí nelíbí.

Ve stejném roce vyhlásily USA vůči Kubě obchodní embargo.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Tomáše Klvani: Zrušte embargo Kuby

Potřesení rukou s Chávezem

Obama na zahájení summitu OAS rovněž prohlásil, že hodlá učinit kroky vedoucí k "rovnému partnerství" se státy amerického kontinentu.

"Jsem tu, abych zahájil novou kapitolu dialogu, který bude udržován po celou moji vládu," řekl. "Slibuji vám, že budeme usilovat o rovnocenné partnerství. V naši vztazích není nadřazený a podřazený partner," dodal.

Podle fotografie zveřejněné venezuelskou vládou si Obama na summitu rovněž potřásl rukou s venezuelským prezidentem Hugo Chávezem, se kterým mají Spojené státy v posledních letech napjaté vztahy.

Britská stanice BBC s odvoláním na oficiální prohlášení venezuelské vlády uvedla, že Chávez Obamovi řekl, že "chce být jeho přítelem".

Kromě vzájemných vztahů mají být tématy probíhající vrcholné schůzky OAS především dopady světové finanční a hospodářské krize, energetická bezpečnost nebo postoje ohledně změn klimatu.

Potěší Huga Cháveze v neděli Venezuelci?
Potěší Huga Cháveze v neděli Venezuelci? | Foto: Reuters
Více o summitu OAS v článku: Obama se jede podruhé školit. Nyní na domácím dvorku 
 

Právě se děje

před 31 minutami

Bělobrádek se nebude ucházet o uvolněný předsednický post lidovců, Výborný odstoupil z osobních důvodů

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. Na twitteru uvedl, že se o pozici ucházet nebude, neboť kandidaturu ohlásili místopředseda strany a šéf lidoveckého poslaneckého klubu Jan Bartošek a europoslanec Tomáš Zdechovský. Místo z rodinných důvodů opouští Marek Výborný.

"Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek.

Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín na dnešním jednání musí případně potvrdit celostátní konference, která je nejvyšším stranickým orgánem mezi sjezdy.

před 1 hodinou

Z nemocnice v Ostravě byl propuštěn i druhý zraněný po střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy