Koncept hypersonické zbraně, který v březnu vyzkoušely Spojené státy, vyvinula společnost Lockheed Martin. Vypuštění z bombardéru B-52H se provedlo v utajení, aby se neeskalovalo napětí s Ruskem. Podle Agentury ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty (DARPA) dokázala střela letět po delší dobu pětkrát rychleji než zvuk. Doletěla do výšky dvaceti kilometrů a urazila více než 500 kilometrů.
Stejně jako ostatní hypersonické střely může i tato manévrovat v atmosféře. Znamená to, že může letět nepředvídatelněji než balistické střely. Střelu vypuštěnou z bombardéru B-52H lze použít pro bezprostřední údery na kritické cíle, když se jedná o čas.
"Stále analyzujeme údaje z letových zkoušek, ale jsme přesvědčeni, že poskytneme americkému letectvu a námořnictvu vynikající možnosti, jak zvýšit počet dostupných technologií pro jejich budoucí mise," řekl Andrew Knoedler z agentury DARPA. Loni v září už měly testy hypersonických systémů provést další americké zbrojařské firmy, Raytheon a Northrop Grumman.
Spojené státy už se také dohodly s Velkou Británií a Austrálií na spolupráci v oblasti vývoje těchto zbraní, proti kterým podle vojenských expertů v současné době neexistuje účinná obrana.
Do jejich vývoje se pustila i další velmoc, Čína. Americký generál Mark Milley už loni v říjnu potvrdil, že Čína provedla test hypersonického zbraňového systému, aby docílila pokroku v oblasti vesmírných a vojenských technologií. Čínský test Milley tehdy označil za velmi znepokojující.