Američané ven: Ekvádor jde cestou Venezuely a Bolívie

Roman Gazdík
19. 2. 2009 10:20
Ekvádorské území musí opustit už druhý obyvatel americké ambasády
Rafael Correa a Hugo Chávez: v době volebních kampaní jsou Spojené státy oblíbeným terčem
Rafael Correa a Hugo Chávez: v době volebních kampaní jsou Spojené státy oblíbeným terčem | Foto: Reuters

Quito - Ekvádor následuje Bolívii a Venezuelu. Během krátké doby vyhostil již druhého amerického diplomata.

Podle čerstvého ministra zahraničí Fandera Falconiho první sekretář ambasády USA v Quitu Mark Sullivan nepřístojně zasahoval do realizace společného americko-ekvádorského programu boje proti drogám.

Minulý týden byl kvůli stejné věci vyhoštěn celní atašé Armando Astorga. Spojené státy tvrdí, že se jejich úředníci ničeho nedopustili. Podle Ekvádorců však podmiňovali pokračující americkou pomoc rozhodovacím právem v personálních otázkách.

Nejsme kolonie

Ministr pro vládní záležitosti Gustavo Falk na tiskové konferenci novinářům řekl, že Sullivan zpochybňoval rozhodnutí policejního velitele Jaimeho Hurtady, který odvolal ředitele policejní Jednotky pro zvláštní vyšetřování (UIES). Ta v současnosti vyšetřuje napojení důležitého vládního úředníka na drogové gangy.

Correa má mezi Ekvádorci sedmdesátiprocentní podporu
Correa má mezi Ekvádorci sedmdesátiprocentní podporu | Foto: Reuters

„Úředník severoamerické ambasády (Sullivan) podmiňoval další pokračování určitých bodů logistické a ekonomické spolupráce s touto jednotkou a poškozoval kompetence a možnosti úřadů činit rozhodnutí," citoval ministra místní tisk.

Podobně tomu bylo dle ekvádorského prezidenta Rafaela Correy i v případě Astorgy. Ten měl podmiňovat americkou pomoc ve výši 340 tisíc dolarů koordinací jmenování některých policejních úředníků s ambasádou. Tentokrát šlo o jednotku COAC, která má na starosti boj proti pašerákům.

„Tady nebudeme trpět nikoho, kdo by s námi jednal jako s kolonií," prohlásil prezident. „Pane Astorgo, nechte si své špinavé peníze, nepotřebujeme je, tady existuje svrchovanost a důstojnost. Nechte si svých 340 tisíc dolarů, pitomče, drzoune."

Nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí agentuře AFP řekl, že Spojené státy mají dle zákona právo vetovat kandidáty, kteří participují na programech financovaných USA.

Volby se blíží

Oba diplomaté si možná ale nevybrali tu nejlepší dobu. Correa usiluje v dubnu o znovuzvolení a silně nacionalistické projevy jsou u Ekvádorců přijímány s uspokojením.

Foto: Aktuálně.cz

Prezident minulý rok Spojené státy nepotěšil oznámením, že neprodlouží smlouvu o pronájmu základny v Mantě, odkud jsou vedeny americké protidrogové operace v regionu. Američané budou muset svou jedinou základnu na půdě Jižní Ameriky opustit ještě letos.

Na rozdíl od svých levicových spojenců Venezuely a Bolívie však Ekvádor nenařídil vyhoštění americké velvyslankyně Heather Hodgesové.

Bolívie vyhostila nejvyššího amerického diplomata loni na podzim, obvinila ho z podpory separatistického protivládního hnutí. Venezuela ke stejnému kroku přikročila krátce poté.

 

Právě se děje

Další zprávy