Německo bylo nástupištěm pro 11. září. Dnes se změnilo v terč, přitvrzuje vůči radikálním kazatelům

Martin Novák Martin Novák
8. 9. 2016 15:15
Radikálním imámům, rekrutům bojovníků pro válku v Sýrii či navrátilcům ze Sýrie hrozí v Německu přísné tresty. Vláda a soudy nechtějí dopustit další buňky, jakou byla ta, která se podílela na útocích v New Yorku a Washingtonu před patnácti lety.
New York, 11. září 2001
New York, 11. září 2001 | Foto: Reuters

Praha – Na východním pobřeží Spojených států byl večer a v Evropě už noc, ale dost lidí na obou březích Atlantiku nespalo nebo se nechystalo jít spát.

Několik hodin po únosu čtyř letadel, zhroucení věží Světového obchodního centra a smrti téměř 3000 lidí začaly televize a tiskové agentury přinášet 11. září 2001 první zprávy o vyšetřování.

Začalo to prohledáváním aut na Loganově letišti v Bostonu, odkud někteří teroristé letěli. Posléze do redakcí po celém světě dorazila takzvaná fleš (v novinářském žargonu rychlá, stručná zpráva bez jakýchkoliv podrobností): POLICIE PROVEDLA RAZIE V NĚKOLIKA BYTECH V HAMBURKU.

Hromadnou reakcí tehdy bylo překvapení. Hamburk? Německý Hamburk? Kvůli útokům v Americe?

Bylo tomu tak. Jádro útočníků žilo dlouho v Německu a scházelo se v malé mešitě al-Kuds blízko hamburského hlavního vlakového nádraží. Německo se nevědomky stalo nástupištěm pro nejhorší teroristický útok historie.

Patnáct let poté je boj proti terorismu a radikálnímu islamismu prioritou německých bezpečnostních složek.

"Německo se z bezpečného útočiště a logistické základny militantních islamistů změnilo v jejich terč," tvrdí německý expert na islamistické skupiny Frank W. Horst.

Proti kazatelům nenávisti

V létě se odpálil sebevražedný atentátník v bavorském Ansbachu, několik dní před tím zaútočil nožem ve vlaku mladý Afghánec. Oba přišli jako žadatelé o azyl.

"Islámský terorismus dorazil do Německa," prohlásil tehdy bavorský premiér Horst Seehofer.

Útoky se ale odehrály už dříve, jen nebyly spojované s obavami z nezvládnutí uprchlické krize. Například v březnu 2011 mladý Kosovan zastřelil dva americké vojáky u letiště ve Frankfurtu.

Smrti desítkám lidí ve vlacích nedaleko Koblence zabránilo v roce 2006 jen to, že teroristé výbušniny špatně sestrojili.

Němci především přitvrdili vůči radikálním kazatelům. V úterý začal proces se Svenem Lauem, který je obviněn z podpory Islámského státu. Ministerstvo vnitra zavřelo Islámské centrum v Brémách, rovněž spojované se sympatiemi k džihádismu.

Lau je rodilý Němec, který konvertoval k islámu v dospělosti. Právě na tuto skupinu se Spolkový úřad na ochranu ústavy zaměřuje.

Sledován policií je například bývalý juniorský šampion v boxu Pierre Vogel, který v Německu prosazuje zavedení islámského práva šaría, ale dává si pozor, aby neřekl nic, co by mohlo být vykládáno jako podpora terorismu.

Z Hamburku do Rakky

Mešita al-Kuds, kde se v Hamburku scházeli atentátníci z 11. září, už neexistuje. Po roce 2001 byla přejmenována, ale zůstala magnetem pro radikály, takže ji policie později definitivně uzavřela.

Stejně tak i mešitu na duisburském předměstí Dinslaken, odkud v posledních dvou letech odešlo nejvíce Němců bojovat do Sýrie za Islámský stát.

Transformaci radikálních islamistů od al-Káidy před patnácti lety k dnešnímu Islámskému státu reprezentuje Syřan Muhammad Zammár.

V roce 2001 kázal v Hamburku a vyzýval německé muslimy, aby odešli bojovat do Afghánistánu. Na atentátníky z 11. září měl obrovský vliv. Koncem roku 2001 se mu podařilo dostat do Maroka, kde ho zatkli a vydali do Sýrie. Před třemi lety ale syrský prezident Bašár Asad Zammára z vězení pustil. Dnes je někdejší guru německých džihádistů v Rakce, ovládané Islámským státem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 4 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy