Washington/Londýn - Britové a Američané chystají vzájemnou kyberválku, tedy přesněji její simulaci.
Londýn a Washington totiž chtějí ještě letos sehrát simulované útoky na vlastní finanční sektory. To vše v rámci utužené spolupráce v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přizvou i některé bankovní domy.
"Británie a Amerika čelí stejné výzvě," prohlásil před setkáním s šéfem Bílého domu Barackem Obamou britský ministerský předseda David Cameron.
Cílem první ze série fiktivních bitev by měly být newyorský Wall Street i londýnská City. Do simulace se zřejmě zapojí i Bank of England.
Později by podle BBC mělo následovat i důkladnější testování kritických národních infrastruktur.
Transatlantické buňky
Země, jež dělí Atlantický oceán, chtějí zároveň těsněji propojit své kapacity.
Ve Spojených státech už v rámci buňky zabývající se kybernetickou bezpečností pracují kromě NSA a FBI i zástupci britských tajných služeb GCHQ i MI5. Nově by podobná transatlantická sekce měla vzniknout i v Londýně, napsal server The Guardian.
Cameron tvrdí, že ačkoliv je Londýn na hrozící kybernetické útoky připraven, obrana má mezery a stále je co zlepšovat.
Audit z roku 2013 například ukázal, že Spojenému království v této oblasti chybí kvalifikovaní pracovníci. Osm z deseti velkých společností v Británii podle premiéra bylo terčem kybernetického útoku.
"Máme obrovské znalosti v oblasti bezpečnostních opatření," prohlásil Cameron. "To je důvod, proč bychom měli sloučit a zřídit kyberbuňky na obou stranách Atlantiku. Abychom sdíleli informace. Nejen kvůli tomu, abychom našli způsob, jak nás nejlépe ochránit, ale abychom vytvořili systém, kde budou nepřátelské státy a organizace vědět, že by se neměly pokoušet na nás útočit."
Bezpečnost versus soukromí
Podle BBC by Cameron také rád přesvědčil internetové giganty jako Google či Facebook, aby vládám umožnily číst zašifrované zprávy. V tomto ohledu by ale obranná opatření mohla narazit na problematiku ochrany soukromí.
Ta je od dob kauzy spojené s útěkem Edwarda Snowdena v USA často skloňovaným tématem. Díky bývalému zaměstnanci NSA vyšel najevo rozsah, v jakém agentura sledovala telefonické rozhovory v USA i jinde ve světě.
"Musíme být schopní přerušit kontakty mezi teroristy, ať už užívají mobilní telefony nebo internet. Potřebujeme spolupracovat s internetovými společnostmi, s nimiž máme dobré vztahy, abychom lidem zajistili bezpečí,“ míní Cameron.
Prohlášení o spolupráci s Američany vydal Cameron nedlouho poté, co se terčem hackerů staly například servery Sony Pictures.
O urgentnosti hrozeb je přesvědčen i prezident Obama, který představil návrhy, jak v souvislosti s "rostoucím nebezpečím" posílit americkou legislativu.
"Jde o rostoucí hrozbu, která pro náš byznys představuje opravdové riziko. To je důvod, proč posunujeme naši spolupráci s USA na bezprecedentní úroveň. Jedná se o spojení našeho úsilí, abychom zůstali o krok napřed před těmi, kteří na nás chtějí zaútočit," uvedl britský premiér.