Analytik Bellingcatu: Američané se při náletech v Sýrii aspoň snaží ušetřit civilisty, Rusové ne

Martin Novák Martin Novák
7. 6. 2017 21:00
V době, kdy existuje program Google Earth, velké množství satelitních fotografií a mobilní telefony, je pro vlády a armády těžší v lokálních válkách něco popírat nebo zamlčovat. Síť investigativních reportérů a digitálních analytiků z organizace Bellingcat je jejich velmi zdatným protivníkem. Z veřejně dostupných zdrojů monitoruje ruské zapojení do války na Ukrajině, ruské i americké bombardování Sýrie nebo boje v Iráku. Její analytik Christiaan Triebert v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje styl vedení války v Sýrii i to, jak roste vliv islamistů v řadách syrských povstalců.
Fotografie ruského leteckého útoku v Sýrii. Zdroj: ruské ministerstvo obrany, 2017.
Fotografie ruského leteckého útoku v Sýrii. Zdroj: ruské ministerstvo obrany, 2017. | Foto: Reuters

A.cz: Bellingcat se zabývá kromě jiného přesností náletů Spojenými státy vedené koalice v Iráku a Sýrii. Lze říci, kolik obětí mezi civilisty si toto bombardování vyžádalo?

Christiaan Triebert.
Christiaan Triebert. | Foto: Martin Novák

Chci být spravedlivý, takže je třeba říct, že koalice se snaží vyhýbat ztrátám na životech civilistů.

Přesto podle našich záznamů zemřelo od zahájení spojeneckých leteckých úderů v roce 2014 přes tři tisíce civilistů.

Iráku a Sýrii dohromady.

Je to ale spíše nejnižší odhad.

Ověřujeme všechny lokace přes Google Earth a satelitní fotografie.

Většinu obětí tvoří případy, kdy byl špatně vybrán cíl na základě špatných zpravodajských informací nebo jsou v dosahu správně zvoleného cíle objekty s civilisty. 

Někdy USA a koalice jednoduše rozhodnou, že cíl je tak důležitý, že stojí i za ohrožení životů civilistů.

Nedávno jsme dokumentovali bombardování vesnice Al-Džiná v syrské provincii Aleppo. Třicet pět lidí tam zahynulo při bombardování budovy, kterou někteří místní obyvatelé označovali za mešitu.

USA oznámily, že útok směřoval na velitele al-Káidy v provincii Idlíb.

Podívali jsme se na záběry, které zveřejnil Pentagon (americké ministerstvo obrany - pozn. red.). Zjistili jsme, že na nich je objekt v provincii Aleppo.

Pentagon se opravil s tím, že se zmýlil v provincii, ale důvod náletu platí. Nebyla to prý mešita, ale hala.

Našli jsme videozáznam, který silně prokazoval, že šlo o mešitu. Pentagon nám odpověděl, že nemáme k dispozici zpravodajské informace, jaké mají oni.

Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu
10:19
Skupina viděla lidi ležící na zemi, rodiny křičely o pomoc, oběti začaly omdlévat, u pusy se jim tvořila pěna, říká šéf Bílých přileb v Aleppu | Video: Filip Horký

Osobně se domnívám, že v transparentních demokraciích musejí mít lidé právo kritizovat akce armád vlastního státu. Považuji to za důležité.

Nicméně znovu říkám, že USA patří k zemím, které přiznávají zásah civilistů, když k němu dojde.

Domníváte se, že ruské letectvo naopak záměrně bombarduje nemocnice a místa s velkým počtem civilistů, jak tvrdí syrští povstalci?

Ano, z naší rozsáhlé dokumentace vyplývá, že v řadě případů to bylo záměrné. Při ruských náletech jsou oběti mezi civilisty opravdu masivní.

Na rozdíl od amerického ministerstva obrany s námi ale ruské nekomunikuje. Neodpovídá na dotazy nebo e-maily.

Několikrát jsme navíc zjistili, že ruské ministerstvo obrany vydává zkreslené informace. Na tiskové konferenci jeho zástupci výslovně řekli, že udeřili na Tabku v provincii Rakka.

Našli jsme to místo přes Google Earth, je to blízko města Al-Báb v provincii Aleppo. Což je velmi daleko od Tabky.

Proč tedy ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že zaútočilo na Tabku?

Bellingcat

  • Bellingcat je síť analytiků a reportérů, která využívají satelitních fotografií, sociálních médii a takzvaných otevřených zdrojů k výzkumu některých událostí.
  • Síť založil Brit Eliott Higgins, který se zabýval od roku 2012 zbraněmi, používanými ve válce v Sýrii.
  • Bellingcat se proslavila hlavně investigaci v případech sestřeleného letadla nad Ukrajinou, nasazení ruského dělostřelectva na Ukrajině a použití chemických zbraní v Sýrii.
  • www.bellingcat.com

V jiném případě Rusové tvrdili, že bombardovali Rakku (jedno ze sídel teroristické organizace Islámský stát - pozn. red.). Ale průzkumem satelitních fotografií jsme zjistili, že jde o cíl v provincii Hamá. Řekli, že to je na území Islámského státu, ale ten v této oblasti nikdy nebyl.

Porovnáním přes Google Earth jsme zjistili, že jako cíl bombardování deklarovali ropné zásobníky, ale ve skutečnosti šlo o čističky vody.

Našli jsme dokumenty německé firmy, která dříve tyto čističky opravovala.

Provincii Idlíb na severozápadě Sýrie kontrolují povstalci. Nakolik jsou to islamisté, nebo řekněme odnož teroristické sítě al-Káidá?

Nelze nevidět, že vliv islamistů v tomto regionu roste. Jednoduše řečeno: jsou tam velmi silní.

Pro nás je nemyslitelné provincii Idlíb osobně navštívit. Je to nebezpečné. Jediný novinář se tam dostal. Do Chán Šajchúnu, kde byly použity chemické zbraně. Karem Shaheem z Guardianu.

To, že tam jako západní novináři nemůžeme, je samo o sobě vypovídající. I bývalí umírnění členové Svobodné syrské armády se přidali k al-Káidě nebo za ni bojují.

Otázkou zůstává, co se stane se syrskou provincií Idlíb dál. Myslím, že o ní ještě uslyšíme kvůli masivním bojům a mám strach o tamní civilisty.

Je složité se do Sýrie dostat i kvůli tomu, že Turecko přes svoji hranici novináře nepouští?

Například pro Haját Tahrír al-Šám (bývala Fronta al-Nusrá, hlasící se k teroristické síti al-Káida - pozn. red.) nemá žádný smysl pouštět na své území novináře. Nemají z toho žádný prospěch.

Říkají, že mají vlastní lokální média, agentury, televize. Dodávají: Proč bychom měli pouštět nezávislé novináře?

Turecko buduje na hranici zeď, ale teprve se ukáže, co to bude znamenat.

Víme z vlastní zkušenosti, že Turecko nechávalo pro zboží, materiál i lidi otevřenou hranici do Sýrie.

Dokonce i dříve, když část syrsko-turecké hranice kontroloval na syrské straně Islámský stát, to byl pro jeho bojovníky ráj, mohli volně a jednoduše přecházet do Turecka. Až později Turci svůj postoj vůči Islámskému státu přitvrdili.

Vaše organizace Bellingcat vstoupila do širšího povědomí hlavně pátráním po okolnostech sestřelení letadla malajsijských aerolinií nad ukrajinským Donbasem v roce 2014. Jak jste při získávání informací o tragédii letu MH17 postupovali?

Když letoun spadl, sešlo se velmi mnoho protichůdných vyjádření. Něco říkal Kreml, něco Pentagon, něco Kyjev a tak dále.

Nevíte, kdo lže. Rusko nejdříve říkalo, že letoun sestřelil ukrajinský bombardér, pak že byla na palubě bomba.

Nekladli jsme si za cíl ukázat prstem na viníka, ale pomoci objasnit, co se stalo.

Konvoj s protiletadlovým systémem Buk byl zaznamenán na několika videozáznamech a fotografiích před sestřelením letadla. Stála před námi otázka, jestli na základě těchto poznatků můžeme jeho pohyb přesně lokalizovat.

Použili jsme Google Earth, porovnali jsme fotografie a přesně lokalizovali vůz u parkoviště a obchodu ve východoukrajinském městě Torez.

Podle stínů šlo zároveň odvodit, v jakou denní dobu to bylo. 

Proto bylo možné sestavit trasu, po které systém Buk na území separatistů na východní Ukrajině projel.

Snažili jsme se zjistit, odkud přijel, zjistit podle fotografií trasu tohoto konkrétního vozu s raketami podle fotografií.

Nejsou všechny kusy stejné, například mají různou míru drobného poškození. Nakonec jsme našli příslušný kus, který vyjel z ruské vojenské základny v Kursku.

Kreml vás od té doby mimořádně ostře kritizuje. Dostáváte nějaké výhrůžky?

Dostáváme. Ale většinou od lidí, kteří podporují Islámský stát. Nebo taky z Turecka. Já jsem odtud třeba dostal mnoho výhrůžek likvidací.

Co se týká výhrůžek ze strany Ruska, spíše se setkáváme s ruskými trolly v diskusích, ne s tím, že by nám odtud někdo vyloženě vyhrožoval.

Každopádně je pro nás vzhledem k našemu vyšetřování obtížné získat ruská víza. Přesto jsem v privilegované pozici.

Mám nizozemský pas, tedy i určitou formu ochrany.  Někteří mí kolegové z Bellingcatu mají ruský pas, žijí v Rusku.

Ti používají pseudonymy, musejí být velmi opatrní.

Blízcí lidí, kteří zahynuli v letadle malajsijských aerolinek nad Ukrajinou v roce 2014, se soukromě setkali s mezinárodními vyšetřovateli. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 5 minutami

Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu

Rychlobruslařka Martina Sáblíková byla druhá v závodu na 3000 metrů na Světovém poháru v Naganu. V rekordu dráhy vyhrála Ivanie Blondinová z Kanady.

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Zdráhalová ovládla na SP divizi B na kilometru

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na Světovém poháru v Naganu ovládla divizi B v závodu na 1000 metrů a zajistila si tak pro příští díl seriálu start mezi nejlepšími na této trati. Třiadvacetiletá česká reprezentantka zajela čas 1:16,225 a o dvě sekundy si tak vylepšila sezonní maximum.

Zdráhalová se dnes stejně jako Martina Sáblíková představí i v závodě na 3000 metrů, ve kterém budou obě startovat v divizi A. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude hájit vedení v průběžném pořadí SP, v závěrečné rozjížďce nastoupí společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady.

před 1 hodinou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy