Američané nejsou v bezpečí, chybí zásadní odpovědi

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 4. 2013 12:15
Systém ochrany před teroristy selhal, nikdo neví proč. Shrnujeme klíčové otázky
Po 12 letech to přišlo znovu. Islámský teror v srdci Ameriky. A znovu to nikdo nečekal.
Po 12 letech to přišlo znovu. Islámský teror v srdci Ameriky. A znovu to nikdo nečekal. | Foto: ČTK

Boston - Od teroristického útoku v cíli bostonského maratonu už uplynulo deset dní, jeden útočník byl zastřelen, druhý přežil a s obtížemi vypovídal v nemocnici, ale vyšetřovatelé do případu stále nedokázali vnést jasno.

Nad motivem, pozadím útoku i samotnými bratry Carnajevovými se vznáší řada otazníků. Přeživší útočník po přečtení práv přestal komunikovat, a tak si teď agenti musejí poradit sami.

Otázek je stále víc než odpovědí. V následujícím textu jsme se proto pokusili shrnout ty nejzásadnější.

Byli útočníci sami? Kde a proč se zradikalizovali

Policie od počátku pracuje s hypotézou, že mladí Čečenci, kteří dlouhodobě žili ve Spojených státech, jednali na vlastní pěst. FBI ale stále prověřuje možnost napojení jednoho nebo obou bratrů na některou z islámských teroristických organizací.

Přeživší útočník - devatenáctiletý Džochar Carnajev -, který se v nemocnici postupně zotavuje z vážných zranění, se přiznal a sdělil policii, že žádné takové napojení neexistuje.

Strýc teroristů Ruslan Carni tvrdí, že byl starší z bratrů Tamerlan od roku 2009 pod silným vlivem jistého ortodoxního muslimského konvertity z Cambridge ve státě Massachusetts.

"Úplně mu vymyl mozek a mladší bratr Džochar za Tamerlanem běhal jako pejsek," řekl Carni CNN. Odpovědi na klíčovou otázku tak může přinést vypátrání a dopadení záhadného lektora víry.

Co dělal Temerlan v Dagestánu

Přestože oba bratři jakožto děti čečenských uprchlíků žili a studovali ve Spojených státech, Tamerlan v roce 2012 strávil šest měsíců u rodičů v Machačkale - hlavním městě Dagestánu, jedné z republik Ruské federace. Američtí vyšetřovatelé už tam proto vyrazili a pátrají po lidech, s nimiž mohl Tamerlan přijít do styku.

Tohle nikdo nečekal. Snímky, které šokovaly svět:

Otec sice tvrdí, že byl po celou dobu s ním, v médiích se ale postupně vynořují jiné informace.

Zdroje z ruské tajné služby, na něž se odkazuje americký týdeník Time, uvedly, že Tamerlan Carnajev se po Dagestánu pohyboval dva měsíce sám a opakovaně navštěvoval nechvalně známou salafistickou mešitu, v níž se od jejího postavení v roce 2000 scházejí džihádisté. O mladého Čečence se proto začala zajímat ruská policie i tajná služba FSB, která dvakrát varovala FBI i CIA.

Proč FBI a CIA nereagovaly na varování ruských agentů

Co jen se to událo v jejich hlavách? Vyšetřovatelé se snaží přijít věci na kloub.
Co jen se to událo v jejich hlavách? Vyšetřovatelé se snaží přijít věci na kloub. | Foto: Reuters

FBI se sice Carnajevem zabývala a podle informací, jež unikají do médií, ho čtyři měsíce od března do června 2011 sledovala. Vyslýchala i jeho přátele a rodinné příslušníky. Pak ale případ odložila s tím, že nic podezřelého nezjistila.

Jméno Tamerlana Carnajeva bylo nicméně už v březnu zařazeno do databáze pohraniční a celní služby a zůstalo tam rok. Když Carnajev v lednu 2012 odjížděl z USA na výše zmíněnou půlroční cestu do Ruska, správci databáze odjezd zaznamenali a upozornili na něj protiteroristickou jednotku FBI v Bostonu. Není však známo, že by cokoli podnikla.

Ve středu navíc vyšlo najevo, že vedení CIA po ruském upozornění doporučilo, aby bylo jméno staršího z bratrů Carnajevů zařazeno na seznam sledovaných osob podezřelých z terorismu, známý v USA pod zkratkou TIDE.

Jak to, že rodina a přátelé nic netušili?

Další z velkých záhad, která se pojí s atentátníky z Bostonu, je to, jak je možné, že si příbuzní, sousedé, američtí spolužáci ani kamarádi teroristů nevšimli ničeho podezřelého.

Zejména mladší Džochar měl ve škole řadu kamarádů a ve školním kolektivu byl velmi oblíbený. Neměl problémy ani se studiem, natož se zákonem.

Nikdo nezaznamenal žádnou změnu v jejich chování. Všichni, kdo bratry Carnajevovy znali, se shodují, že nemohou pochopit, jak se mohli dopustit něčeho tak hrozného. A vysvětlení se jim možná nikdy nedostane.

Obrazem: hon na teroristy v ulicích Bostonu

 

Právě se děje

Další zprávy