Haag - Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) ve středu nařídil Spojeným státům, aby zrušily část protiíránských sankcí. Konkrétně těch, které ovlivňují humanitární dovoz a rovněž služby spojené s bezpečností íránského civilního letectví. Informovala o tom agentura AP.
Spojené státy letos zavedly proti Íránu nové sankce poté, co vypověděly mezinárodní jadernou dohodu s Teheránem z roku 2015. Íránci se v dohodě zavázali omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení s ním spojených sankcí. Americký prezident Donald Trump ale dokument kritizoval mimo jiné s argumentem, že se nevztahuje na íránský balistický program.
Írán se na ICJ obrátil v červenci s odůvodněním, že USA rozhodnutím obnovit sankce porušily mezinárodní závazky, zejména íránsko-americkou smlouvu o přátelství z roku 1955. Pakt, který byl při sporech mezi Teheránem a Washingtonem citován již v minulosti, obě země uzavřely dlouho před íránskou islámskou revolucí, která zpřetrhala jejich vazby. USA a Írán neudržují diplomatické vztahy od roku 1980.
Ve středečním předběžném rozhodnutí ICJ, který je orgánem OSN, se uvádí, že Washington musí odstranit jakékoli překážky plynoucí ze znovuzavedení amerických sankcí, které brání vyvážet do Íránu "léky a lékařská zařízení, jídlo a zemědělské komodity a náhradní díly a vybavení potřebné pro zajištění bezpečnosti civilního letectví". O tom, jak budou překážky odstraněny, může Washington rozhodnout sám, uvedl soud.
Rozhodnutí soudu je právně závazné, zda se jím ale Bílý dům bude řídit, zatím není jasné. Podle AP lze očekávat, že při dalším slyšení Spojené státy zpochybní jurisdikci ICJ a zopakují, že soud by neměl mluvit do záležitostí národní bezpečnosti.