Boj s nebezpečnými nemocemi jako ze sci-fi: Vědci vyšlou proti komárům armádu nakaženého hmyzu

Barbora Vrbíková Barbora Vrbíková
12. 11. 2017 20:00
Americký start-up přišel s neotřelou metodou, jak bojovat s nemocemi, které přenáší nebezpeční komáři. V laboratoři vědci infikují samotné komáří samečky speciální bakterií a hmyz pak vypustí do přírody. Vajíčka, která tito komáři oplodní, se nevylíhnou. Touto metodou by se mohl odstranit například virus zika.
Komár Aedes Aegypti.
Komár Aedes Aegypti. | Foto: Reuters

Washington, D. C. - Jak vy nám, tak my vám.

Ve Spojených státech nasadí do boje proti komárům, kteří přenášejí nebezpečné nemoci, silného nepřítele - jiné komáry.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) povolila, aby ve dvaceti amerických státech a ve Washingtonu, D.C. mohli být do přírody vypuštěni uměle nakažení komáři.

Pomoci by měli zejména v boji proti horečce dengue, žluté zimnici, viru zika a některým dalším chorobám přenosným na člověka, píše odborný časopis Nature.

Povolení k tomu dostal americký start-up MosquitoMate. 

Vědci nejprve přenesou ve svých laboratořích bakterii Wolbachia na komáří samečky.

Následně hmyz vypustí v místech, kde bude potřeba zasáhnout proti populaci komára tropického (Aedes aegypti). Ten přenáší zmíněné nebezpečné choroby.

Díky tomuto postupu by se podle vědců měla snížit populace komárů. Bakterie Wolbachia totiž způsobí, že se vajíčka samičky, která v sobě bakterii nemá, při oplodnění nakaženým samečkem nevylíhnou.

Postup ale nebude jednoduchý. Vědci budou muset na začátku oddělit samečky, kteří neštípou, od nebezpečných samiček.

Stejné pokusy provádí Čína i Brazílie

Agentura EPA povolila nasazení nakažených komárů zatím ve dvaceti amerických státech a v hlavním městě Washingtonu, D.C.

Společnost MosquitoMate chce s prodejem komárů začít v létě 2018. Nabízet je bude obcím a regionům, hotelům, ale i jednotlivcům, uvedl ředitel firmy a entomolog Stephen Dobson.

Začít chce ve městě Lexington v Kentucky, ale postupně by se metoda měla rozrůst. A to do větších měst jako Louisville nebo Cincinnati.

Aby byla metoda účinná, budou potřeba miliony nakažených samečků týdně. A to jen na potlačení populace komárů v jednom městě.

Stejné pokusy provádí Čína i Brazílie

Laboratorně upravené komáry už používají také jiné země. V jihočínském městě Kuang-čou vědci v "továrně na komáry" týdně vypustí kolem pěti milionů samečků.

Infikovaný hmyz nasadila také Brazílie, poté co v roce 2015 propukla epidemie viru zika, na kterou byla krátká i letadla plná insekticidů a armáda. Nakažení komáři způsobují, že jejich potomci zemřou dříve, než se sami stihnou rozmnožit.

Virus zika způsobuje mikrocefalii, tedy vývojové poškození mozku lidských plodů.

Lidé jsou permanentně podvyživení, jsou to procesy, které probíhají dlouhodobě, často to vede až k autoimunitním onemocněním, tvrdí Přibyl. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 5 hodinami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy