Zemřel Čech, který pracoval pro NASA ČTĚTE ZDE
Cílem amerických astronautů bude Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Smlouva mezi americkým a ruským vesmírným úřadem je platná do roku 2011.
Turisté zaplatili méně
Výsledný poplatek je mírně vyšší, než kolik museli Rusům za "svezení" do kosmu zaplatit první vesmírní turisté Dennis Tito, Mark Shuttleworth a Greg Olsen. Jejich okružní let k ISS stál přesně 20 milionů dolarů.
PŘEČTĚTE SI: Čína chce do roku 2017 na Měsíc
Americké raketoplány se k letům na orbitální komplex nepoužívají od katastrofy raketoplánu Columbia v roce 2003. Americký vesmírný úřad se proto dohodl s Moskvou na "pronájmu" ruských raket.
Poslední potřebný krok učinil loni americký Kongres, když zrušil omezení spolupráce ve zbrojním průmyslu, což Washingtonu mimo jiné umožnilo nakupovat ruské kosmické služby. Zákaz byl přijat v reakci na obavy, že Rusko dodává Íránu technologie pro vývoj jaderného programu.
V březnu se vymění posádka ISS
NASA Rusku zaplatí 43,8 milionu dolarů za návrat současného velitele ISS Williama McArthura, jehož mise končí v březnu, a také za dopravení příštího amerického obyvatele ISS Jeffreyho Williamse na oběžnou dráhu.
Williams bude spolu se svým ruským kolegou Pavlem Vinogradovovem tvořit 13. stálou posádku stanice. Spolu s nimi se na oběžnou dráhu na několik dní vydá kosmonaut Evropské vesmírné agentury, Němec Thomas Reiter.
Tragédie Columbie, problémy Discovery
Představitelé NASA doufali, že obnoví lety na mezinárodní stanici už v roce 2005, ale červencový start raketoplánu Discovery ukázal, že je třeba provést další opravy. Tragédii raketoplánu Columbia způsobilo ulomení části izolační pěny na venkovní palivové nádrži a kus se odtrhl i při obnoveném startu Discovery. Další zkušební let raketoplánu je naplánován na tento
květen.
EU rozjíždí nový vesmírný projekt NAJDETE ZDE
Obnovení pravidelných letů raketoplánů je nezbytné pro dostavbu ISS na oběžné dráze kolem Země. Pokud vše půjde dobře, bude zapotřebí ještě 19 letů se stavebními díly. Dokončení ISS do plánované velikosti se předpokládá v roce 2010.