reklama
 
 

Američan ukradl palec vojákovi z Terakotové armády. Číňané požadují přísný trest

19. 2. 2018 16:15
Mladý Američan se k činu přiznal a byl propuštěn na kauci. Čína však požaduje za ničení národního dědictví přísný trest.

FiladelfieČína požaduje exemplární trest pro mladého Američana, který ukradl palec vojákovi z výstavy Terakotové armády ve Filadelfii.

Loni v prosinci 24letý Michael Rohana opouštěl vánoční večírek ve Franklinově institutu a povedlo se mu dostat se mimo otevírací dobu do muzea. Právě zde je až do letošního března vystavena část slavné čínské Terakotové armády.

Rohana si s jednou ze soch vojáků ze 3. století před naším letopočtem udělal selfie. A pak jí z ruky odlomil a ukradl jeden palec.

Že vojákovi chybí část levé ruky, si personál muzea všiml až 8. ledna. Díky nainstalovaným kamerám a záznamům o platbách kreditními kartami se ale podařilo Rohanu vystopovat.

Mladík se k činu přiznal, byl zatčen a obviněn z ukrývání uměleckého díla. Později byl podle informací amerického serveru USA Today propuštěn na kauci.

Nyní ovšem čínská strana přitvrdila. Zveřejnila prohlášení, podle kterého požaduje pro pachatele přísný trest. "Válečníci Terakotové armády jsou národním pokladem. Vyjadřujeme velké rozhořčení a odsuzujeme tuto krádež a ničení našeho dědictví," cituje dokument britský deník The Guardian.

Čína půjčila americkému muzeu ve Filadelfii deset vojáků slavné Terakotové armády, která čítá více než 8000 válečníků z období prvního císaře dynastie Čchin.

Většina z ní se nachází v hrobce poblíž čínského města Si-an v provincii Šen-si. Objevena byla náhodou v roce 1974 v hloubce sedmi metrů pod zemí. Bojovníci jsou vyrobeni z terakotové hlíny v mírně nadživotní velikosti, každá socha je unikátní.

autor: Zahraničí | 19. 2. 2018 16:15

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama