Američan ukradl palec vojákovi z Terakotové armády. Číňané požadují přísný trest

Zahraničí Zahraničí
19. 2. 2018 16:15
Mladý Američan se k činu přiznal a byl propuštěn na kauci. Čína však požaduje za ničení národního dědictví přísný trest.
Terakotová armáda čítá přes 8000 válečníků.
Terakotová armáda čítá přes 8000 válečníků. | Foto: ČTK

FiladelfieČína požaduje exemplární trest pro mladého Američana, který ukradl palec vojákovi z výstavy Terakotové armády ve Filadelfii.

Loni v prosinci 24letý Michael Rohana opouštěl vánoční večírek ve Franklinově institutu a povedlo se mu dostat se mimo otevírací dobu do muzea. Právě zde je až do letošního března vystavena část slavné čínské Terakotové armády.

Rohana si s jednou ze soch vojáků ze 3. století před naším letopočtem udělal selfie. A pak jí z ruky odlomil a ukradl jeden palec.

Že vojákovi chybí část levé ruky, si personál muzea všiml až 8. ledna. Díky nainstalovaným kamerám a záznamům o platbách kreditními kartami se ale podařilo Rohanu vystopovat.

Mladík se k činu přiznal, byl zatčen a obviněn z ukrývání uměleckého díla. Později byl podle informací amerického serveru USA Today propuštěn na kauci.

Nyní ovšem čínská strana přitvrdila. Zveřejnila prohlášení, podle kterého požaduje pro pachatele přísný trest. "Válečníci Terakotové armády jsou národním pokladem. Vyjadřujeme velké rozhořčení a odsuzujeme tuto krádež a ničení našeho dědictví," cituje dokument britský deník The Guardian.

Čína půjčila americkému muzeu ve Filadelfii deset vojáků slavné Terakotové armády, která čítá více než 8000 válečníků z období prvního císaře dynastie Čchin.

Většina z ní se nachází v hrobce poblíž čínského města Si-an v provincii Šen-si. Objevena byla náhodou v roce 1974 v hloubce sedmi metrů pod zemí. Bojovníci jsou vyrobeni z terakotové hlíny v mírně nadživotní velikosti, každá socha je unikátní.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Armáda vystřídala sedm desítek vojáků v Mali. V čele mise EU zůstává český generál

Česká armáda na misi v Mali vystřídala sedm desítek vojáků, kteří střeží velitelství mise a výcvikovou základnu. Podílí se také na výcviku malijské armády. Nová jednotka v úterý od svých předchůdců převzala operační úkol. Uvedl to mluvčí výcvikové mise EU Jakub Šimíček. Velitelem celé mise Evropské unie i nadále zůstává český generál František Ridzák, svou funkci bude předávat v polovině ledna.

Slavnostní akt předání operačního úkolu mezi 3. a 4. úkolovým uskupením české armády se uskutečnil v úterý. Jednotka, která v Mali působila od května, byla složena především z vojáků 74. mechanizovaného praporu, doplnili je příslušníci 43. výsadkového praporu a dalších útvarů české armády. Nyní je vystřídali vojáci ze 131. dělostřeleckého oddílu z Jinců a specialisté z dalších útvarů.

Česká jednotka má v Mali za úkol chránit samotné velitelství mise v hlavním městě Bamaku, zajišťují také doprovod důležitých osob. Další její část zajišťuje bezpečnost výcvikové základny Koulikoro a chrání její velení. Podílí se také na výcviku. Kromě této jednotky má česká armáda v Mali několik desítek vojáků v čele s Ridzákem, kteří se podílejí na řízení samotné mise. Ridzák je prvním českým vojákem, který spojenecké misi v zahraničí velí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy