Japonští farmáři vypěstovali banány s jedlou slupkou. Jeden vyjde na 120 korun

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
4. 2. 2018 19:14
Farmáři sazenice zmrazili na teplotu minus 60 stupňů Celsia a potom je přesadili do teplého prostředí, ve kterém banány obvykle rostou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

TokioJaponci vypěstovali banány s jedlou slupkou. Jsou drahé, je jich zatím málo, ale představují unikát a Japonsko si od nich hodně slibuje.

Banány jsou mezi Japonci nejoblíbenějším druhem ovoce, musejí je však dovážet. Nová odrůda vypěstovaná přímo na ostrovech je však podle tokijského serveru Rocket News 24, na který odkazuje americký Quartz, mnohem chutnější a sladší.

Banány, které se nemusí loupat, se jmenují Mongee. Pěstují se zatím jen v japonské prefektuře Okajama na jihu země a do prodeje jich každý týden putuje jen hrstka. Jeden takový banán se navíc prodává v přepočtu zhruba za 120 korun.

Farmáři v Okajamě je vypěstovali tak, že sazenice nejprve zmrazili na teplotu minus 60 stupňů Celsia, až pak je přesadili do teplého prostředí, ve kterém banány obvykle rostou. Důsledkem takového teplotního šoku začnou banány zrát mnohem rychleji. Ne už však jejich slupka, která zůstává tenká, měkká a sladká.

Nový objev přišel právě v době, kdy je nejznámější a nejoblíbenější odrůda, která se pěstuje na export, na pokraji vyhynutí. Odrůdu Cavendish, jež se jako jediná dostane na pulty obchodů v Evropě, Americe a ve všech zemích dovážejících banány, postupně likviduje takzvaná panamská nemoc.

Banány v ohrožení

Zákeřné onemocnění v posledních letech napadá banánovníky už takřka po celém světě.

Panamskou nemoc má na svědomí plíseň, která napadla už přes 30 procent banánovníkových plantáží v Asii a Austrálii a šíří se dál přes Blízký východ do Afriky. Konec banánů, jaké známe, ale nastane teprve, pokud doputuje až do Střední a Jižní Ameriky, odkud pochází 85 procent světové produkce banánů.

Na konci 80. let se nemoc poprvé objevila na Tchaj-wanu. Začátkem 90. let ji v půdě objevili pěstitelé v Malajsii, na Sumatře a Jávě. Odtamtud se onemocnění v druhé polovině 90. let rozšířilo do Číny, Austrálie a na Filipíny.

V roce 2013 byla panamská nemoc potvrzena už i v Jordánsku a Mosambiku. O dva roky později pak v Libanonu, Pákistánu, Ománu a Indii. Loni ji objevili pěstitelé banánů v Laosu a ve Vietnamu.

Vědci z celého světa se proto snaží najít nebo vyvinout nový druh banánů, který by na evropských pultech nahradil ohroženou odrůdu Cavendish.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Řecko schválilo zákon protim demonstracím, tisíce lidé proti němu protestují

Řecký parlament dnes schválil zákon regulující pouliční demonstrace, proti kterému v centru Atén zároveň protestovaly tisíce lidí. Legislativu navrhla řecká konzervativní vláda, podle které časté demonstrace ohrožují veřejnou bezpečnost a mají negativní dopady na obchod, píše agentura Reuters.

Před parlamentní budovou proti právní úpravě demonstrovalo okolo 10 000 lidí. Od hlavního davu se oddělila skupina manifestantů, která na dohlížející policii házela zápalné lahve. Bezpečnostní složky proti nim zakročily slzným plynem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy