Alžírští islamisté nevyhráli volby. Je to podvod, tvrdí

Martin Novák Martin Novák
11. 5. 2012 15:36
Alžírsko má za sebou parlamentní volby, čeká se úspěch umírněných islamistů
Žena s volebním letákem lídra islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje Abdalláha Džaballáha.
Žena s volebním letákem lídra islamistické Strany spravedlnosti a rozvoje Abdalláha Džaballáha. | Foto: Reuters

Alžír - Arabské revoluce, které během uplynulého roku připravily o moc tři diktátory na severu Afriky, se Alžírsku vyhnuly.

Na rozdíl od Tuniska, Egypta a Libye tady byly protesty jen malé a brzy utichly. Alžírská vláda přesto slíbila reformy a svobodné volby, které se konaly ve čtvrtek.

Podle prvních výsledků obsadí provládní Fronta národního osvobození více než sto křesel, o něco méně poslanců bude mít Zelená aliance, seskupení umírněných islamistů. Ti už ale obvinili vládu, že výsledky zfalšovala v jejich neprospěch.

Kandidovali zástupci 44 stran, ale za nevalného zájmu veřejnosti. Volební účast činila necelých 43 procent. Zejména mladí Alžířané jsou apatičtí a nevěří, že se může něco změnit. V zemi má velký vliv armáda a zpravodajské služby, parlamentu lidé moc nevěří.

Když už, tak má větší pravomoci jeho horní komora, kde ale třetinu poslanců nominuje prezident a další poslanci jsou tam pečlivě schvalováni nejvyššími představiteli režimu.

Vláda v poslední den kampaně potvrdila, že s arabskými revolucemi nechce mít nic společného. Premiér Ahmad Ujahjá se při projevu rozohnil a tvrdil, že arabské jaro je katastrofou.

Alžírský premiér Ahmad Ujahjá.
Alžírský premiér Ahmad Ujahjá. | Foto: Reuters

"Je to mor, který přinesl kolonizaci Iráku, zničení Libye, rozdělení Súdánu a oslabení Egypta," uvedl premiér.

A ještě pokračoval: "Revoluce nejsou náhodnou záležitostí. Jde o práci sionismu a NATO. Země NATO udělují víza mladým lidem tak, aby to vyhovovalo záměrům těchto států. Vycvičují lidi v technologiích, jak vyvolat nepokoje."

V okolních zemích jeho vystoupení vyvolalo pobouření. Alžírský velvyslanec v Tripolisu byl dokonce povolán na libyjské ministerstvo zahraničí, kde mu byl tlumočen protest.

Vztahy obou sousedů se tak nadále zhoršují poté, co loni alžírský prezident Abdalazíz Buteflika udělil azyl Ajše Kaddáfíové, dceři bývalého libyjského vůdce.

Alžírsko experimentovalo s volbami už v roce 1991. Armáda je ale tehdy zrušila, protože po prvním kole hrozilo vítězství fundamentalistické Islámské fronty spásy. Začala občanská válka, která si vyžádala desítky tisíc životů.

Policisté "dohlížejí" v Alžíru na protestní demonstraci vysokoškolských absolventů proti nezaměstnanosti.
Policisté "dohlížejí" v Alžíru na protestní demonstraci vysokoškolských absolventů proti nezaměstnanosti. | Foto: Reuters

I ti Alžířané, kteří by si přáli zásadnější změny, nechtějí riskovat nové krveprolití. Evropské státy tamní režim příliš nekritizují, protože potlačuje radikály z Al-Káidy. Alžírsko se rovněž z dvaceti procent podílí na dodávkách zemního plynu do Evropské unie.

Země povolila příjezd 150 volebních pozorovatelů z Evropy a vláda tvrdí, že hlasování bude transparentní. Pozorovatelům však úřady odmítly vydat seznamy voličů.

"Vyzývám mladé lidi, aby převzali štafetu, protože má generace je na odchodu. Země je ve vašich rukách, starejte se o ni," uvedl v projevu před volbami pětasedmdesátiletý prezident Abdalazíz Buteflika.

Alžírská populace je extrémně mladá. Zhruba sedmdesát procent obyvatel země tvoří lidé mladší třiceti let. Problémy jsou vysoká nezaměstnanost (zhruba třetina Alžířanů nemá práci) a nedostatek bytů.

 

Právě se děje

Další zprávy