Alžírsko pohltily protesty proti prezidentově opětovné kandidatuře. Policie zasáhla

ČTK ČTK
5. 3. 2019 16:45
Náčelník generálního štábu alžírské armády Gaíd Saláh varoval, že vojsko nedovolí návrat krveprolití z období občanské války v 90. letech. Do ulic několika měst v Alžírsku opět vyšly tisíce demonstrantů, kteří protestovaly proti opětovné kandidatuře churavějící hlavy státu Abdalazíze Butefliky v prezidentských volbách 18. dubna. Informovala o tom agentura Reuters.
Protesty v Alžírsku
Protesty v Alžírsku | Foto: Reuters

V hlavním městě Alžíru se v úterý sešly tisíce demonstrantů. Na shromáždění se objevily transparenty s nápisy "Konec hry" či "Pryč se systémem". Připravená policie protestujícím zabránila v pochodu městem.

Stovky studentů demonstrovaly i v dalších alžírských městech Constantine, Annaba a Blida. Jedná se o nejrozsáhlejší protesty v Alžírsku od roku 2011, kdy zemí prošla vlna demonstrací v rámci takzvaného arabské jara.

Kritiky režimu rozlítilo nedělní oficiální ohlášení kandidatury dvaaosmdesátiletého Butefliky, který po mozkové příhodě jen výjimečně vystupuje na veřejnosti a je upoután na kolečkové křeslo.

Generál Saláh, který je zároveň náměstkem ministra obrany, podle místních médií uvedl, že armáda bude garantovat bezpečnost země a nedovolí návrat "roků bolesti". Měl tím na mysli občanskou válku v letech 1991 až 2002, v níž bojovaly vládní síly s islamistickými povstalci a zemřelo v ní kolem 200 000 lidí.

Buteflika, který nyní usiluje o pátý prezidentský mandát v řadě, byl poprvé zvolen v roce 1999 a přičítají se mu zásluhy za ukončení tohoto konfliktu. Brutalita války přiměla mnohé Alžířany dlouho tolerovat represivní režim, který výměnou poskytoval mír a stabilitu.

Podle Reuters protesty postrádají jednotnou organizaci a vedení. V jejich čele stojí mladí Alžířané, kteří žádají odchod staré gardy alžírských politiků vzešlých z boje za nezávislost na Francii v 50. a 60. letech, ale také více pracovních příležitostí, lepší služby a boj proti všudypřítomné korupci. Více než 70 procent alžírské populace je mladší 30 let a až čtvrtina mladých lidí je nezaměstnaná.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy