Lavina, která zabila pět Čechů, se utrhla sama, potvrdila rakouská alpská policie

ČTK ČTK
8. 2. 2016 10:00
Výsledky policejního vyšetřování tragické smrti pěti českých turistů v rakouských Alpách potvrdily předpoklady, že lavina nebyla způsobená lidským přičiněním. Podle zprávy lavinové služby bylo sobotnímu neštěstí přítomno 20 osob, přičemž lavina postihla 13 z nich. Část lyžařů se ze sněhové masy dokázala sama vyhrabat. Tři z nich utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice, kterou již opustili. Pět osob neštěstí nepřežilo. Lavinové nebezpečí bude trvat i během následujících několika dní, a to zejména ve výšce nad 2300 metrů v případě stinných svahů.
Varování před lavinami v rakouském údolí Wattental. V oblasti přišlo o víkendu o život pět českých skialpinistů.
Varování před lavinami v rakouském údolí Wattental. V oblasti přišlo o víkendu o život pět českých skialpinistů. | Foto: Reuters

Vídeň - Rakouská alpská policie dokončila pod štítem Geier místní vyšetřování sobotní tragické výpravy českých turistů v Tyrolsku, při níž kvůli pádu laviny zemřelo pět z nich.

Obdobně jako v předběžném sdělení dospěla mimo jiné k závěru, že lavina se s největší pravděpodobností utrhla sama a zasáhla celkem třináct osob.

Podle zprávy zveřejněné v neděli večer na stránkách lavinové služby regionální tyrolské vlády byli všichni účastníci výpravy dobře vybaveni.

Služba rovněž varuje, že lavinové nebezpečí bude hrozit i v následujících dnech, a to zejména ve výšce nad 2300 metrů v případě stinných svahů. U svahů, na něž svítí slunce, je toto nebezpečí ve výšce nad 2500 metrů.

Varování platí pro oblasti Tuxských, Stubaiských, Ötztalských a Zillertalských Alp.

Podle zprávy lavinové služby bylo sobotnímu neštěstí přítomno 20 osob, přičemž lavina postihla 13 z nich. Šlo o dvě skupiny - jednu 12člennou a druhou osmičlennou. Menší ze skupin při výstupu předstihla tu větší, ale jeden z osmičlenné skupiny byl poněkud pozadu. Lavina pak zavalila skupinu 12 osob a jednu osobu ze skupiny druhé.

Neštěstí se stalo v tyrolském Wattenbergu v Tuxských Alpách nedaleko Innsbrucku.

Dvě skupiny Čechů stoupaly podle rakouských médií z chaty Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů na vrchol Geier, horu ve výšce přes 2800 metrů nad mořem.

Část lyžařů se ze sněhové masy dokázala sama vyhrabat. Tři z nich utrpěli zranění a byli převezeni do nemocnice, kterou již opustili. Pět osob neštěstí nepřežilo. Podle českého ministerstva zahraničí šlo o muže ve věku od 34 do 38 let.

Podle horského záchranáře Martina Waldharta se Češi pohybovali v rizikové zóně. Chatař Anton Nigg z Lizumer Hütte uvedl, že Čechy osobně varoval s tím, že on sám by se na výpravu nevydal. V budově také každý den vyvěšuje zprávu horské služby o lavinovém nebezpečí.

Český freerider Robin Kaleta, jehož cestovní kancelář výlet pro část Čechů organizovala, ale nesouhlasí s tím, že jeho lidé nebezpečí podcenili.

 

Právě se děje

Další zprávy