Český pár jsem chtěl jen okrást, nikoli zabít, tvrdil u soudu Albánec

ČTK ČTK
3. 11. 2015 18:40
Albánec Sokol Mjacaj, který se před albánským soudem zodpovídá ze zabití dvou českých občanů, se při dnešním stání k činu přiznal. Tvrdil, že neměl v umyslu Čechy zabít, nýbrž je jen okrást. K vraždě došlo neplánovaně, když se mladík pokusil zmocnit zbraně, Mjacaj na něj v té chvíli vystřelil. Spolujezdkyni prý zabil náhodou, když se vůz po zasažení řidiče vymknul kontrole. Sokol Mjacaj u soudu požádal o odpuštění rodiny obětí a rozplakal se. Další líčení proběhne příští úterý 10. listopadu.
Foto: Thinkstock

Tirana/Praha - Albánec Sokol Mjacaj, který se před albánským soudem zodpovídá ze zabití dvou českých občanů, se při dnešním stání k činu přiznal.

Popřel však znovu, že by zamýšlel turisty připravit o život. Došlo k tomu prý náhodou, původně je chtěl jen okrást kvůli nouzi, kterou trpí. Informovala o tom česká velvyslankyně v Tiraně Bronislava Tomášová.

I dnešní soudní jednání probíhalo za přísných bezpečnostních opatření. Začalo s půlhodinovým zpožděním kvůli pozdnímu příchodu obhájkyně a trvalo zhruba dvě hodiny.

Soud při něm vyslechl souzeného a svědka obžaloby Pellumba Hiliho, jehož výpověď se v některých bodech rozcházela s vypovědí Mjacaje.

Chtěl jsem se jen okrást

Obžalovaný před soudem tvrdil, že v osudný den 3. července měl v úmyslu okrást nějaké turisty, protože neměl peníze. Až po dvouhodinovém čekání na hlavní cestě, kdy kolem neprojel žádný vůz, mu zastavil červený nissan pozdějších obětí, Anny Kosinové a Michala Svatoše.

Chtěl s nimi na zadním sedadle jet až ke kamennému mostu Ura e Mesit, vzdáleném 2,5 hodiny jízdy. Řekl, že je chtěl okrást teprve tam, protože v blízkosti není policie a měl by dost času utéct.

Přepadeným během jízdy Mjacaj sebral mobilní telefony, aby nemohli zavolat policisty. Svatoš se pak v jednu chvíli pokusil zmocnit namířené zbraně.

Obžalovaný uvedl, že na něj vystřelil, protože se bál, že by Svatoš mohl zbraň použít proti němu. Kosinovou prý zabil náhodou, když se vůz po zasažení řidiče vymknul kontrole.

Pellumb Hili vypověděl, že jel jako náhodný svědek kolem místa nehody na motorce a viděl převrácený vůz českých turistů. Všiml si, že uvnitř jsou muž a žena, ale nezaznamenal známky střelby na autě. Rovněž popřel, že by na místě byly další osoby.

Rozplakal se a žádal o odpuštění

Mjacaj přitom tvrdil, že Hiliho na místě nehody viděl. Bezprostředně po činu sice utekl, ale pak se vrátil. Zpátky ho údajně přivezl neznámý muž na motorce, kterého cestou požádal o svezení. Hili podle něj musel jeho i řidiče motorky vidět.

K výslechu byl v úterý předvolán i druhý svědek obžaloby, který se však nedostavil, protože je mimo Albánii. Soud se ale spokojil s výpovědí, kterou tento svědek poskytl policii při vyšetřování. Jde o číšníka, který od Mjacaje koupil telefon ukradený Anně Kosinové.

Mjacaj na závěr dnešního slyšení přečetl prohlášení, v němž zopakoval, že nechtěl zabíjet, nýbrž jen krást, protože potřeboval peníze. Nakonec požádal o odpuštění rodiny obětí a rozplakal se.

Další líčení předsedající soudce stanovil na příští úterý 10. listopadu. Prokuratura by na něm měla pronést závěrečnou řeč.

 

Právě se děje

Další zprávy