V Albánii zavraždili dva Čechy. Našli je v rozstříleném autě

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 5. 7. 2015 13:48
Čeští turisté - hasič ze Sušice a jeho partnerka - byli zastřeleni v pátek na silnici v horské oblasti. Vrah či vrazi pak shodili auto do rokle, aby zločin vypadal jako nehoda.
Reportáž: V Albánii zavraždili dva Čechy | Video: Reuters

Tirana/Praha - Dva čeští turisté byli v pátek zavražděni v horách na severu Albánie. Po pachateli vraždy albánská policie intenzivně pátrá. Tamní média tvrdí, že policie ze zločinu podezírá pastevce.

"Policejní vyšetřování intenzivně pokračuje, případu se maximálně věnují," řekla konzulka z českého velvyslanectví v Tiraně Radka Calábková o výsledku návštěvy státního zastupitelství ve městě Škodra, v jehož okolí se zločin stal. Bližší podrobnosti o postupu vyšetřování neměla.

Albánská policie již vypsala odměnu 30 000 eur (asi 814 000 Kč) za poskytnutí informací, které povedou k dopadení vrahů.

V centru města Škodra, v jehož blízkosti se čin stal, se v sobotu na spontánním pietním shromáždění sešlo množství lidí. Zapalovali svíčky a vyjadřovali soustrast rodinám obětí.

Jako barbarský čin vraždu odsoudil i předseda albánského parlamentu Ilir Meta.

"Případ se vyšetřuje jako trestný čin, muž a žena byli nejspíše zavražděni. Byli nalezeni v noci na dnešek (sobotu - pozn. red.) ve svém autě na severu Albánie u města Škodra (Skadar), kam jezdí hodně turistů," upřesnila mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Turisté byli zastřeleni na silnici v horské oblasti. Vrazi pak shodili auto do rokle, aby zločin vypadal jako nehoda.

V autě se podle policejního mluvčího našla automatická zbraň a zásobník. Policie uvedla, že oběťmi jsou sedmadvacetiletý muž a šestatřicetiletá žena. Podle serveru idnes.cz pracoval muž jako profesionální hasič u jednotky v Sušici, zavražděná žena byla jeho přítelkyní.

Oběti byly okradeny. "Není vyloučeno, že jeden z útočníků mohl cestovat s oběťmi," řekl policejní mluvčí.

Podle albánské tiskové agentury NOA našla policie v autě otisky prstů, které zřejmě patří jednomu z útočníků. Tím mohl být podle albánských médií najatý místní průvodce nebo stopař, celá akce byla pravděpodobně předem připravená.

Policie už v souvislosti s vraždou vyslechla 30 lidí.

Výsledky pitvy, o kterých informoval web shqiptarja.com, údajně ukázaly, že muž i žena byli z blízkosti střeleni do hlavy. Střelba se patrně odehrála za jízdy, když muž řídil a žena seděla vepředu na místě spolujezdce.

Auto pak bouralo po nekontrolované jízdě, přičemž útočník byl zraněn. Dokázal ale ještě rozbít sklo a z vozu se dostat. Zanechal v něm ovšem všechny své věci.

Policie podle agentury AFP uvedla, že se vedle vozidla s českou poznávací značkou našla útočná puška kalašnikov a deset nábojů. Dvojice byla na cestě za skupinou českých turistů v kempu u odlehlé vsi Theth, než byla asi 50 kilometrů od cíle přepadena.

Na Facebooku vznikla po incidentu stránka AlbaniansSaySorryToCzechPeople (Albánci se Čechům omlouvají). "Neexistují slova, která by vyjádřila naši omluvu. Pro tu zvěř, která takový strašný čin spáchala, také nemáme slov," zní jeden z příspěvků.

Bývalý albánský prezident a premiér Sali Berisha vyjádřil na Facebooku soustrast rodinám zavražděných a vyzval ke ztrojnásobení odměny za informace, které povedou k dopadení vrahů.

Horská divočina v okolí Theth, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy, zejména pak z České republiky. V oblibě ji ale mají také pěstitelé konopí, navzdory policejnímu zásahu z loňského léta.

České turisty od cesty do těchto míst neodradilo ani to, že v této oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti. Osud pohřešované trojice neobjasnila ani vypsaná odměna. Nepotvrdily se ani spekulace, že se studenti mohli stát oběťmi obchodování s lidskými orgány.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy