Berlín/Bamako - Islamistické skupiny ke svému financování stále více používají peníze z výkupného za rukojmí. Za posledních deset let tak radikálové včetně severoafrické Al-Káidy (AQIM) podle odhadů USA obdrželi 120 milionů dolarů (více než 2,3 miliardy korun). Novinářům to dnes v Berlíně řekl náměstek pro terorismus a finanční zpravodajství amerického ministerstva financí David Cohen.
Únosy a vymáhání výkupného jsou podle něj "akutní hrozbou" především v některých částech Afriky. Stala se z toho nejrychleji se rozšiřující metoda, kterou teroristické organizace, především skupiny přidružené k Al-Káidě v severní Africe a v Jemenu, v posledních několika letech používaly k financování svých aktivit, řekl Cohen novinářům.
Výše výkupného prý v minulých letech nepřetržitě rostla a nyní se pohybuje kolem pěti milionů dolarů za jednu transakci. Mimořádnou hrozbu podle Cohena tato praxe představuje v severní Africe, zemích na jižním okraji Sahary a v Mali, kam se AQIM podařilo rozšířit svůj vliv.
Islamistické skupiny napojené na AQIM využily chaosu během nezdařeného armádního puče v Mali a před půl rokem se zmocnily severní části země. Radikálové zde chtějí prosadit vládu podle přísného výkladu islámského práva šaría. Dnes podle svědků v historickém severomaliském městě Timbuktu na veřejnosti zastřelili muže obviněného z vraždy.