Al-Káida potvrdila smrt své "dvojky". Kdo bude další?

Petr Jemelka Petr Jemelka
11. 9. 2012 13:49
Abú Jahíja Libí je mrtvý. Na řadě jsou další teroristé, podívejte se, o koho jde
Abú Jahíja Libí při natáčení jednoho ze svých videoposelství.
Abú Jahíja Libí při natáčení jednoho ze svých videoposelství. | Foto: YouTube

Washington - Vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí v den 11. výročí teroristických útoků na cíle ve Spojených státech potvrdil smrt Jahjá Libího - odborníky na terorismus v hierarchii Al-Káidy považovaného za muže číslo dvě.

Na americkém seznamu teroristů určených k likvidaci tak zbývá poslední opravdu "velká ryba": Již zmíněný Egypťan Ajmán Zavahrí, který loni převzal vedení Al-Káidy po zabitém Usámovi bin Ládinovi.

Spojené státy Libího likvidaci oznámily v červnu. Zahynul prý při náletu bezpilotního letounu na kmenových územích v Pákistánu.

Egypťan Ajmán Zavahrí, současný vůdce Al-Káidy.
Egypťan Ajmán Zavahrí, současný vůdce Al-Káidy. | Foto: Reuters

Podle analytiků se tím Američanům podařilo Al-Káidu de facto rozbít. Výjimku tvoří jen Jemen a tamní odnož Al-Káidy, která má v zemi dobré zázemí a do jisté míry se jí stále daří terorizovat široké okolí.

V poslední době se navíc snaží vyvézt džihád i do USA. Naposledy v trenýrkách. Tentokrát ale jemenská Al-Káida neuspěla, bombu totiž strčila do trenýrek agenta CIA.

Kdo tedy - kromě Zavahrího - na seznamu smrti ještě zbývá? Projděte si soupis předáků Al-Káidy, které chtějí Spojené státy za každou cenu zlikvidovat. 

Sajf Ádil

Sajf Al Ádil
Sajf Al Ádil | Foto: FBI

Druhým nejhledanějším teroristou je Egypťan Sajf Ádil. Dlouholetý člen vedení Al-Káidy, který má údajně prsty v bombových atentátech na americké ambasády v Keni a Tanzanii. Místo jeho pobytu je neznámé. CIA předpokládá, že by se mohl zdržovat v Íránu. FBI na jeho hlavu vypsala odměnu ve výši pěti milionů dolarů.

Anas al-Liby

Anas al-Libí
Anas al-Libí | Foto: FBI

Za atentáty v Nairobi a Dodomě stál podle Američanů také třetí nejhledanější muž Al-Káidy Anas al-Liby, který zároveň působí jako její počítačový expert. Narodil se v Libyi, ale později dostal azyl ve Velké Británii, kde nějakou dobu žil. Místo jeho současného pobytu je neznámé. Také jeho hlava je "směnitelná" za pět milionů dolarů.

Ibráhím Hasan Asírí

Foto: FBI

Jedním z mladších teroristů na seznamu je Ibráhím Hasan Asírí ze Saúdské Arábie. Působí v Jemenu a je považován za hlavního konstruktéra bomb tamních teroristů. Měl sestrojit trhaviny použité při nepodařeném vánočním atentátu v letadle do Detroitu v roce 2009, při útoku na nákladní letadla v roce 2010 i sestrojit nejnovější trenýrkovou bombu, kterou CIA letos zajistila.

Adnan Šukrídžuma

Adnan Šukrídžuma
Adnan Šukrídžuma | Foto: FBI

Pátým nejhledanějším teroristou Al-Káidy je šéf jejích zahraničních operací Adnan Šukrídžuma. Zajímavostí je, že vyrostl ve Spojených státech a v minulosti pracoval jako učitel. Měl se podílet na útocích v newyorské podzemce a na atentátech v Londýně.

Hakimulláh Mahsúd

Hakimulláh Mahsúd
Hakimulláh Mahsúd | Foto: FBI

Hakimulláh Mahsúd je vůdce pákistánského Tálibánu s úzkými vazbami na jeho afghánskou odnož i na Al-Káidu. Na svědomí má řadu útoků na pákistánsko-afghánské hranici, při nichž zemřelo nejméně sedm amerických občanů. I na jeho hlavu vypsala FBI odměnu ve výši pěti milionů dolarů.

Adam Gadahn

Adam Gadahn na stránkách FBI.
Adam Gadahn na stránkách FBI. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Na seznamu je i jeden občan Spojených států. Je jím americký propagandista Adam Gadahn, vlastním jménem Adam Pearlman. Narodil se v roce 1978 v Oregonu. Radikalizoval se v sedmnácti letech, kdy se přidal k sunnitskému islámu, a postupem času dospěl k závěru, že nejlepší bude svou rodnou zemi i kulturu zničit. Působí jako jeden z mluvčích Al-Káidy, často se objevuje v jejích videích a má prý podíl i na plánování atentátů. 

Mulla Muhammad Umar

Mulla Muhammad Umar.
Mulla Muhammad Umar. | Foto: FBI

Mulla Muhammad Umar je vůdce afghánského Tálibánu.

Provinil se mimo jiné tím, že po útocích z 11. září 2001 a americké invazi do Afghánistánu poskytl Usámovi bin Ládinovi a jeho lidem úkryt na kmenových územích.

Násir Vahajší

Násir Vuhajší
Násir Vuhajší | Foto: Wikimedia Commons

Násir Vahajší je zástupce jemenské Al-Káidy a někdejší tajemník Usámy bin Ládina.

Po jeho smrti se nechal slyšet, že ho pomstí, teď se ale musí obávat o vlastní život.

Siradžuddín Hakkání

Siradžuddín Hakkání
Siradžuddín Hakkání | Foto: Wikimedia Commons

Dalším Pákistáncem na seznamu je Siradžuddín Hakkání. Sice není přímo členem Al-Káidy, ale má na ni úzké vazby. Podle Američanů měl podíl na plánování nepodařeného atentátu na pákistánského prezidenta Hamída Karazáího.

Walí ur-Rehmán

Walí ur-Rehmán je členem pákistánského Tálibánu. Hledán je pro svůj údajný podíl na přeshraničních útocích na americké a spojenecké vojáky v sousedním Afghánistánu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 24 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy