AIDS zabíjí osm tisíc lidí denně

lem, Reuters, ČTK
15. 8. 2006 10:00
Toronto - Vědci předpokládají, že do dvaceti let bude virem HIV infikováno sto milionů lidí. Zastavit šíření se nedaří, ačkoli od jeho objevení už letos uplynulo čtvrt století.

Virus HIV decimuje především populaci v subsaharské Africe. Neustále však roste i počet nakažených v zemích jako Indie, Čína nebo Rusko. Denně tak zemře na AIDS osm tisíc osob, dalších třináct tisíc se nakazí.

Prognózy vědců počítají s tím, že do roku 2025 bude po celém světě infikováno sto milionů osob.

V Torontu se jedná hlavně o prevenci

"Stále čelíme katastrofě. Pokud se neshodneme na tom, že AIDS je bezprecedentní jev, který vyžaduje výjimečný zásah politiků, pak veškerá snaha splaskne jako bublina," prohlásil ředitel Programu OSN pro boj proti viru HIV a nemoci AIDS (UNAIDS) Peter Piot.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Údaje o AIDS v roce 2005

  • Na konci roku 2005 žilo s nemocí HIV na celém světě zhruba 38,6 milionu lidí
  • Zatímco ve světovém měřítku výskyt AIDS vyvrcholil v 90. letech a poté byl stabilizován, v mnoha nových částech světa se infekce rozšiřuje
  • Subsaharská Afrika je nejvíce postižený region. Je zde nakaženo zhruba 25 milionu lidí.
  • Na konci roku 2005 žilo s nemocí AIDS v Asii 8,3 milionu lidí více než dvě třetiny z nich v Indii.
  • Ve Východní Evropě a Střední Asii, bylo za loňský rok nově nakaženo přes 220 000 obyvatel. Celkový počet nakažených HIV přesáhl 1,5 milionu.
  • V Latinské Americe bylo loni nově nakaženo 140 000 lidí. Celkově zde žije 1,6 milionu obyvatel s HIV.
  • Na Blízkém Východě bylo loni nově nakaženo 64 000 lidí. Celkově s nemocí AIDS žije 440 000 obyvatel. Důraz na prevenci je v těchto zemích velmi malý. Růst epidemie je zaznamenán v Alžírsku, Lybii, Maroku i Íránu.

Vědci, aktivisté a hlavní mecenáši se tak na právě probíhajícím summitu o AIDS v kanadském Torontu shodli na tom, že v boji proti této nemoci je nyní nejdůležitější zaměřit se na prevenci.

"Prevence šíření HIV se vytratila z naší agendy, a dnes na ni tlačí zcela nečekané strany," řekl Peter Piot. Jde podle něj například o aktivisty, kteří předtím bojovali za levné léky pro nemocné.

Dosud se hlavní důraz kladl na to, aby farmaceutické společnosti cenově zpřístupnily své léky na virus HIV rozvojovým zemím. Důležitá je také dostupnost takzvaných generických léků. Ty jsou díky ukončení platnosti patentové ochrany levnější než léky značkové.

Gates slíbil 500 milionů dolarů

Na konferenci již promluvil jeden z nejzanícenějších stoupenců boje proti této nemoci, zakladatel Microsoftu Bill Gates, jehož nadace před několika dny přislíbila Světovému fondu pro boj s AIDS, tuberkulózou a malárií velkorysou dotaci 500 milionů dolarů.

Řekl mimo jiné, že se pokusí najít dobré prevenční programy zaměřené na ženy. Součástí těchto programů by měl být i vývoj speciálních gelů nebo krémů, jež by uměly zabránit přenosu viru.

V boji s HIV chybí peníze

Podle Světové zdravotnické organizace je virem HIV nakaženo ve světě 34 milionů dospělých, z toho 17,3 milionu žen.

Nejnovější statistiky ukazují, že v celosvětovém měřítku počet nakažených každoročně stoupá. Jen loni se nakazily přes čtyři miliony osob a celkový počet nemocných tak vzrostl na téměř 39 milionů lidí. Vhodné péče se přitom dostává v rozvojových zemích jen pětině nemocných.

Léčba AIDS je s novými léky stále dražší, varovala na konferenci organizace Lékaři bez hranic (MSF). Když pacienti užijí jeden lék, virus v těle si na něj zvykne a nemocný musí dostat nový přípravek. Ten může být až sedmkrát dražší.

AIDS byl poprvé popsán v roce 1981 a virus, který jej způsobuje, nedlouho poté. Přesto se dosud nepodařilo proti nim najít účinnou vakcínu.

Doposud nejúčinnější léky proti AIDS vyvinul tým z české akademie věd vedený Antonínem Holým. Lék Viread, který se používá k léčbě rozvinuté nemoci AIDS, byl podle posledních zpráv nadějně testován mezi africkými ženami i jako prevence proti onemocnění virem HIV.

 

Právě se děje

Další zprávy