Bono vyzpíval Africe jen půlku slibů

rst, Reuters
8. 7. 2006 0:00
Petrohrad - Sešly z cesty. Takto hodnotí po roce organizátoři charitativních megakoncertů Live8 práci nejvyspělejších zemí světa, které se zavázaly snižovat chudobu.
Na summitu G8 v ruském Petrohradu. Zleva: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, šéf zahraniční politiky Evropské Unie Javier Solana, britská ministryně zahraničí Margaret Beckett, japonský ministr zahraničí Taro Aso, kanadský ministr zahraničí Peter Mackay, ruský prezident Vladimír Putin, americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice, francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassnik a italský ministr zahraničí Massimo D'Alema.
Na summitu G8 v ruském Petrohradu. Zleva: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, šéf zahraniční politiky Evropské Unie Javier Solana, britská ministryně zahraničí Margaret Beckett, japonský ministr zahraničí Taro Aso, kanadský ministr zahraničí Peter Mackay, ruský prezident Vladimír Putin, americká ministryně zahraničí Condoleezza Rice, francouzský ministr zahraničí Philippe Douste-Blazy, německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier, rakouská ministryně zahraničí Ursula Plassnik a italský ministr zahraničí Massimo D'Alema. | Foto: Reuters

Nejbohatší země světa nejsou schopny plně dostát svým závazkům, týkajících se dostupnosti léků proti AIDS, rozšíření obchodu do zemí třetího světa i zvýšení finanční pomoci, říká zpěvák a aktivista v jedné osobě Bono.

Bono a irský rocker Bob Geldof uspořádali na počátku července minulého roku sérii obřích charitativních koncertů s názvem Live8, na nichž vystoupili například Paul McCartney, Madonna nebo Coldplay.

Organizátoři tvrdí, že přenos některého z koncertů viděly až tři miliardy lidí, 1,5 milionu se jich zúčastnilo osobně a více než 30 milionů podepsalo petici, tzv. Live8 List.

Týden po úspěšných vystoupeních se konal summit G8, tedy sedmi nejbohatších států světa a Ruska, na kterém politici slíbili výrazné zvýšení pomoci africkému kontinentu. 

Během obřích charitativních koncertů s názvem Live8 vystoupila také Madonna
Během obřích charitativních koncertů s názvem Live8 vystoupila také Madonna | Foto: Reuters

Ztraceni v základním táboře

Dokázali skutečně Africe pomoci? Trpí teď opravdu méně lidí hlady? Chodí více dětí do školy? Bob Geldof tvrdí, že ano. Přesto podle něj vyspělé státy "sešly z cesty".

"Začali lézt na Everest, ale ztratili se už v základním táboře," zhodnotil rok Bono v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Vlivné země sice odpustily dluh devatenácti chudým zemím, z nichž většina leží v Africe, jenže co se týče pomoci proti nemoci AIDS, tam pokulhávají.

Celosvětově se podpora boje proti této zákeřné nemoci v posledních letech radikálně zvýšila. V Africe počet lidí, kteří byli v roce 2005 léčeni, stoupl na 800 000, což je oproti roku 2003 rozdíl 700 000.

Z 300 milionů dolarů na konci 90. let se pomoc Africe vyšplhala až na 8,3 miliardy dolarů za loňský rok. I přes všechna tato čísla se jedná pouze o polovinu slibované částky.

Bono na jedné ze zastávek na turné po šesti afrických zemích, která pomáhají upozornit na pokrok v poskytování léčby lidí nemocných virem HIV a AIDS. REUTERS/Mike Hutchings.
Bono na jedné ze zastávek na turné po šesti afrických zemích, která pomáhají upozornit na pokrok v poskytování léčby lidí nemocných virem HIV a AIDS. REUTERS/Mike Hutchings. | Foto: Reuters

Někteří plní plán, jiní zaostávají

Bono chválí USA za vedení programů na pomoc nemocným AIDS v Africe a Velkou Británii s Francií za jejich finanční příspěvek do ženevského fondu proti AIDS. Kanada, Itálie, Japonsko a Německo však zaostávají.

"Nesplnění slibu je vždycky špatné, ale nesplnění slibu daného lidem, na němž závisí jejich život, je neodpustitelné," řekl Bono.

Zpráva Bonovy lobbyistické organizace DATA kritizuje státy G8 za neschopnost prosadit dohodu, která by umožňovala otevřít trhy pro africké výrobky.

Když vyjednavači jednali o detailech obchodu se zemědělskými produkty, které chce Afrika vyvážet, bohatým zemím chyběla odvaha.

Včera koncerty, příště...

"Je to jako by si hráli na machisty," řekl Bono, který upozorňoval, že dotace farmářům a další obchodní bariéry na velkém evropském a americkém trhu ubližují africkým producentům.

Zpráva dále uvádí, že státy G8 společně prozatím selhaly v příslibech zdvojnásobení pomoci Africe na 50 miliard dolarů v roce 2010. Jedině Francie je schopná do roku 2010 dostát svým závazkům.

Aby sliby skutečně splnily, musí státy zvýšit pomoc o 3,6 miliardy dolarů, v minulém roce však investovaly pouze 1,6 miliardy.

"Pokud příští rok na summitu v Německu státy opět nesplní to, co slíbily, nebudeme už pořádat popové koncerty, budeme demonstrovat úplně jiným způsobem," svěřil se Bono.

 

Právě se děje

Další zprávy