Teherán - Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, který je považován za zastánce tvrdé linie, prohlásil, že je ochoten přímo jednat se Spojenými státy.
Ty Teherán obviňují z výroby atomové zbraně a nevyloučily případný útok na íránská jaderná zařízení. Írán tvrdí, že je jeho jaderný program určen pouze na mírové účely.
"Budeme se Spojenými státy vést rozhovory, pokud s námi budou jednat jako rovný s rovným," prohlásil Ahmadínežád ve státní televizi IRIB1. "Íránská islámská republika není proti žádné specifické rase nebo národnosti."
Dlouhá léta Írán jednání se Spojenými státy odmítal, že je to však v budoucnu možné naznačil v lednu Ahmadínežádův nadřízený, nejvyšší vůdce republiky ajatolláh Alí Chameneí.
Kromě Izraele je podle Ahmadínežáda Teherán ochoten jednat s každým.
Nynější postoj americké administrativy vůči Íránu není příliš čitelný. List New Yorker přinesl zprávu o tom, že na konci minulého roku Kongres uvolnil na tajné operace k destabilizování íránského režimu „až 400 milionů dolarů".
Americký spojenec v regionu Izrael, který se cítí Íránem ohrožen, na přelomu května a června podnikl velké cvičení, kterého se účastnilo více než sto letadel. Spekulovalo se, že mělo jít o výstražný signál Teheránu.
Na druhou stranu prý vláda USA zkoumá možnost otevření americké zájmové sekce v íránském hlavním městě. Diplomaté "strýčka Sama" na íránské půdě nepůsobili od obsazení zdejší ambasády íránskými milicemi během islámské revoluce roku 1979.
Podle íránského serveru Press TV je Ahmadínežád k přítomnosti amerických diplomatů na íránské půdě vstřícný.
"Nebyla zde ještě oficiální žádost, ale jestli bude, určitě ji zvážíme s pozitivním přístupem," prohlásil prezident dlouholetého rivala USA.
Íránská zájmová sekce již ve Washingtonu existuje, americké zájmy v Teheránu hájí diplomaté Švýcarska.