Agent americké námořní kriminálky dostal 12 let za korupci. Nechal si za informace platit i ženami

ČTK ČTK
15. 10. 2016 10:49
John Beliveau z Námořní kriminální vyšetřovací služby se ke korupci doznal a musí zaplatit odškodné ve výši 20 milionů dolarů (493 milionů korun). Soud s Beliveauem je součástí jedné z největších korupčních afér týkajících se amerických ozbrojených sil. Středobodem aféry je malajsijský podnikatel Leonard Francis, jehož firma desítky let poskytovala přístavní služby americkým lodím. Beliveau Francisovi pomáhal vyhýbat se trestnímu stíhání, a také po něm zametal kompromitující stopy. Jako odměnu pak dostával luxusní dovolené či prostitutky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Soud ve Spojených státech poslal na 12 let do vězení agenta Námořní kriminální vyšetřovací služby (NCIS) za to, že výměnou za prostitutky, peníze, dovolené a luxusní dárky zvýhodňoval jednoho z dodavatelů flotily. John Beliveau, který se ke korupci doznal, musí také zaplatit námořnictvu odškodné ve výši 20 milionů dolarů (493 milionů korun), napsala dnes agentura Reuters.

Soud s Beliveauem je součástí jedné z největších korupčních afér týkajících se amerických ozbrojených sil. Středobodem aféry je malajsijský podnikatel Leonard Francis, jehož firma Glenn Defense Marine Asia, sídlící v Singapuru, desítky let poskytovala přístavní služby americkým lodím. Ve hře byly obrovské sumy: v červenci 2011 firma získala pětiletý kontrakt v hodnotě 200 milionů dolarů. Výdaje malajsijského podnikatele na úplatky se pohybovaly v řádu stovek tisíc dolarů. Do skandálu jsou namočeni i vysocí důstojníci včetně kontradmirála.

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že Beliveau se doznal k tomu, že Francisovi poskytoval z databází NCIS kopie zpráv a dalších dokumentů, díky čemuž se Malajsijec dokázal vyhýbat trestnímu stíhání, a také po něm zametal další kompromitující stopy. Jako odměnu pak Francis agentovi zaplatil luxusní dovolené v Singapuru, na Filipínách a v Thajsku a rovněž mu hradil služby prostitutek.

Podnikatel byl v roce 2013 zadržen v Kalifornii, kde ve vazbě čeká na rozsudek. Mezitím se doznal k uplácení, za což mu hrozí až 25 let vězení.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

Další zprávy