Agent americké námořní kriminálky dostal 12 let za korupci. Nechal si za informace platit i ženami

ČTK ČTK
15. 10. 2016 10:49
John Beliveau z Námořní kriminální vyšetřovací služby se ke korupci doznal a musí zaplatit odškodné ve výši 20 milionů dolarů (493 milionů korun). Soud s Beliveauem je součástí jedné z největších korupčních afér týkajících se amerických ozbrojených sil. Středobodem aféry je malajsijský podnikatel Leonard Francis, jehož firma desítky let poskytovala přístavní služby americkým lodím. Beliveau Francisovi pomáhal vyhýbat se trestnímu stíhání, a také po něm zametal kompromitující stopy. Jako odměnu pak dostával luxusní dovolené či prostitutky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Soud ve Spojených státech poslal na 12 let do vězení agenta Námořní kriminální vyšetřovací služby (NCIS) za to, že výměnou za prostitutky, peníze, dovolené a luxusní dárky zvýhodňoval jednoho z dodavatelů flotily. John Beliveau, který se ke korupci doznal, musí také zaplatit námořnictvu odškodné ve výši 20 milionů dolarů (493 milionů korun), napsala dnes agentura Reuters.

Soud s Beliveauem je součástí jedné z největších korupčních afér týkajících se amerických ozbrojených sil. Středobodem aféry je malajsijský podnikatel Leonard Francis, jehož firma Glenn Defense Marine Asia, sídlící v Singapuru, desítky let poskytovala přístavní služby americkým lodím. Ve hře byly obrovské sumy: v červenci 2011 firma získala pětiletý kontrakt v hodnotě 200 milionů dolarů. Výdaje malajsijského podnikatele na úplatky se pohybovaly v řádu stovek tisíc dolarů. Do skandálu jsou namočeni i vysocí důstojníci včetně kontradmirála.

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že Beliveau se doznal k tomu, že Francisovi poskytoval z databází NCIS kopie zpráv a dalších dokumentů, díky čemuž se Malajsijec dokázal vyhýbat trestnímu stíhání, a také po něm zametal další kompromitující stopy. Jako odměnu pak Francis agentovi zaplatil luxusní dovolené v Singapuru, na Filipínách a v Thajsku a rovněž mu hradil služby prostitutek.

Podnikatel byl v roce 2013 zadržen v Kalifornii, kde ve vazbě čeká na rozsudek. Mezitím se doznal k uplácení, za což mu hrozí až 25 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy