Afrika: "Našeho Pinocheta" nevydáme

rst, ČTK
25. 1. 2006 14:00
Darfúr - Africká unie se pokusí najít "africké" řešení případu bývalého čadského diktátora Hisseneho Habrého. Ten byl zatčen v Senegalu a o jeho vydání žádá Belgie.
Bývalý čadský prezident Hissene Habre opouští soudní budovu v Dakaru na archivní fotografii z 25. listopadu 2005. Habre, který žije v senegalském exilu je obviněn, že 15 let masově vraždil a týral odpůrce, během své 15leté vlády. Habre vládl v Čadu mezi léty 1982 a 1990.
Bývalý čadský prezident Hissene Habre opouští soudní budovu v Dakaru na archivní fotografii z 25. listopadu 2005. Habre, který žije v senegalském exilu je obviněn, že 15 let masově vraždil a týral odpůrce, během své 15leté vlády. Habre vládl v Čadu mezi léty 1982 a 1990. | Foto: Reuters

Hlavy afrických států se na summitu v Chartúmu dohodly, že zřídí expertní komisi. Ta za půl roku předloží návrhy, jak postupovat. Diktátorův obhájce uvedl, že je s tímto rozhodnutím spokojen.

Komise vytvořená v roce 1992 v Čadu obvinila Habrého režim ze 40 000 politických vražd a 200 000 případů mučení. Habreho právníci argumentují tím, že jejich klient nevěděl nic o policejním mučení nebo zabíjení politických vězňů.

Foto: Jiří Kropáček

Belgie požaduje diktátorovo vydání

Belgie vydala na Habrého mezinárodní zatykač na základě zákona, který umožňuje stíhání za zločiny proti lidskosti, ať už k nim došlo kdekoliv.

Africkým vůdcům se ovšem od začátku nelíbilo, že by měli vydat bývalou hlavu afrického státu evropskému soudu, zvlášť pak Belgii s její nelichotivou minulostí krutého kolonizátora Afriky, píše agentura AP.

Belgie se zřejmě jen tak s rozhodnutím Africké unie nesmíří. "Belgie se bude dožadovat plnění mezinárodní úmluvy o nezákonnosti mučení. Když i to selže, postoupíme celou záležitost Mezinárodnímu soudu v Haagu," prohlásila už dříve belgická ministryně spravedlnosti Laurette Onkelinxová.

Dvaadvacet let občanské války

Na území kolem vysychajícího čadského jezera se od 9. století formovaly státní útvary. Nejprve stát Kanem, poté Wadaj a Bagirmi. Na konci 19. století bylo území Čadu podmaněno súdánským vojevůdcem Rábihem. Sudán o pomoc požádal Francouze, ti jej vyhnali ale sami si Čad podmanili.

Země vyhlásila nezávislost v roce 1960. Ovšem už o šest let později začala občanská válka, která trvala 22 let.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy