reklama
 
 

Afričtí lídři jednají v Dakaru, jak co nejdřív skoncovat s dětskými sňatky

23. 10. 2017 22:25
Více než třetina dívek v zemích západní a střední Afriky se vdává před svými osmnáctými narozeninami, v některých zemích je to dokonce polovina. Nyní se v Dakaru koná vůbec první schůzka afrických lídrů o tom, jak odstranit praxi dětských sňatků.

Dakar - V senegalské metropoli Dakaru se v pondělí sešli afričtí političtí lídři, aktivisté za lidská práva a místní činitelé, aby projednali společné úsilí za odstranění praktiky dětských sňatků ze západní a centrální Afriky. V těchto oblastech je míra dětských sňatků nejvyšší na světě - více než třetina místních dívek se vdává před svými 18. narozeninami, v šesti zemích dokonce více než polovina. Informovala o tom agentura Reuters.

Za dětský sňatek se považuje takový, kde alespoň jedna strana nedosáhla věku 18 let. Podle Světové banky (SB) se každý den na světě provdá 20 000 neplnoletých žen. Organizace soudí, že tato praxe narušuje snahy na omezení chudoby a má negativní dopady na zdraví žen a dětí, vzdělávání a eventuální příjmy.

Pondělní schůzka v hlavním městě Senegalu byla prvním svého druhu. Zúčastnili se jí vládní představitelé, zástupci občanské společnosti či náboženských skupin z 27 zemí.

"Pro odstranění dětských sňatků je potřeba hnutí. Doufáme, že tato schůzka položí jeho základy," poznamenala Françoise Moudoutheová z organizace Girls not Brides. Schůzka v Dakaru potrvá do středy.

S vymýcením dětských sňatků do roku 2030 počítá program Cílů udržitelného rozvoje OSN. Dětský fond OSN (UNICEF) ale v pondělí uvedl, že za současného trendu nezmizí dětské sňatky ze západní a centrální Afriky ani za 100 let.

V regionu je oddávání dospívajících dívek hluboce zakořeněným jevem v důsledku chudoby, společenské nejistoty a náboženských zvyklostí.

"Nelituji toho. Její svatba v nízkém věku zachránila naši čest," řekla televizi Al-Džazíra žena v Senegalu, která provdala svou dvanáctiletou dceru za muže ve věku dívčina otce. Je to prý lepší, než vypořádávat se s hanbou, kterou představuje neúmyslné zplození nemanželského dítěte.

Samotné slovo tábor vytváří strach, děti nedostanou v uprchlickém táboře ucelené vzdělání, říká syrská učitelka v jordánském táboře Zaatari Reem. | Video: Filip Horký |  10:24

autor: ČTK | 23. 10. 2017 22:25

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama