Ztracená africká Mona Lisa se vrátila do Nigérie. Obraz našli po 40 letech v Londýně

Patrik Salát
9. 11. 2018 20:33
V roce 1973 se známý africký malíř Ben Enwonwu (1917-1994) procházel po nigerijském venkově, když v městečku Ile-Ife zahlédl ženu, která ho uchvátila svým půvabem a dlouhým krkem. Enwonwu si řekl, že ji musí namalovat. Strávil šest měsíců jejím hledáním a podařilo se mu přesvědčit i její rodinu. Dívka známá jako Tutu byla vnučkou krále lidu Joruba a nebylo zvykem, aby se "urozená" princezna nechala namalovat. Enwonwu nakonec dosáhl svého a vytvořil mistrovské dílo, pro mnohé ikonu Nigérie.
Vystavený portrét princezny Tutu
Vystavený portrét princezny Tutu | Foto: Reuters

"Africká Mona Lisa" vznikla v roce 1973, tři roky po konci krvavé občanské války z let 1967 až 1970, a pro mnohé se stala symbolem naděje a míru. Pro Bena Enwonwu byla symbolem černošské emancipace.

"Otec si myslel, že princezna Tutu je ztělesněním Afriky," vysvětluje syn slaveného umělce Oliver Enwonwu britskému deníku Guardian.

Ben Enwonwu, který je považován za otce nigerijského modernismu, dostal na svůj obraz několik nabídek. Nedokázal se s ním ale rozloučit, a tak namaloval rok po prvním portrétu ještě dva další, které prodal namísto prvního.

Všechny tři verze obrazu, jejichž reprodukce najdete v domácnostech napříč celou Nigérií, ale postupně zmizely. Jedna z nich v hodnotě 35,5 milionu korun byla teprve nedávno objevena v obyčejném londýnském bytě. Po více než 40 letech se obraz vrátil domů do Nigérie. Portrét princezny Tutu je k vidění v největším nigerijském městě Lagos.

Britský server letos v únoru informoval, že předloha obrazu - princezna Tutu - je s největší pravděpodobností stále naživu a je jí něco přes šedesát let.

Příběh o třech ztracených obrazech

První portrét princezny Tutu měl Enwonwu doma až do roku 1994, kdy mu zloději vykradli byt. Podle syna Olivera byl otec ztrátou obrazu zcela zničen a urychlilo to jeho smrt. Slavný nigerijský umělec zemřel ještě téhož roku.

Po krádeži se předpokládalo, že jsou všechny podobizny africké Mony Lisy nadobro ztracené.

Teprve v prosinci 2017 se princezna Tutu znovu objevila. Giles Peppiatt, ředitel pro moderní africké umění v aukčním domě Bonhams, Guardianu řekl, že mu jednoduše zavolali, aby se přišel podívat na nějakou malbu od Enwonwueho. Sám tomu nepřikládal větší váhu, protože takových telefonátů zažil mnoho. Nikdy však nešlo o originální obraz. Tentokrát ho ale čekalo neuvěřitelné překvapení. V obyčejném bytě na severu Londýna našel ztracenou nigerijskou ikonu.

Peppiatt poznal, že jde o druhý portrét princezny Tutu, který Enwonwu namaloval v roce 1974. Naposledy byl viděn v roce 1975, kdy ho vystavovali na italské ambasádě. Obraz měl kdysi dávno pořídit otec rodiny, který pracoval v Nigérii. V bytě visel na zdi po tři desetiletí, aniž by rodina věděla, o jak slavnou malbu jde. 

"To je docela časté, že vaši rodiče koupí některé věci a vy vlastně nevíte, proč to udělali ani jakou mají cenu a jednoduše je jen zdědíte," vysvětluje Peppiatt.

Podle odhadů měla být africká Mona Lisa vydražena za 300 000 liber (8,9 milionu Kč). Anonymní kupec za ni ale během dražby, která proběhla 28. února, zaplatil 1,2 milionu liber (35,5 milionu Kč), což z ní udělalo nejdražší nigerijskou malbu. Neznámý kupec ji pak zapůjčil na výstavu uměleckému veletrhu Art X Lagos.

VIDEO: Výstava aktů vyvolala v Tádžikistánu rozruch.

Výstava aktů vyvolala v Tádžikistánu rozruch. Malířce vyhrožují smrtí | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 9 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 9 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy