Ztracená africká Mona Lisa se vrátila do Nigérie. Obraz našli po 40 letech v Londýně

Patrik Salát
9. 11. 2018 20:33
V roce 1973 se známý africký malíř Ben Enwonwu (1917-1994) procházel po nigerijském venkově, když v městečku Ile-Ife zahlédl ženu, která ho uchvátila svým půvabem a dlouhým krkem. Enwonwu si řekl, že ji musí namalovat. Strávil šest měsíců jejím hledáním a podařilo se mu přesvědčit i její rodinu. Dívka známá jako Tutu byla vnučkou krále lidu Joruba a nebylo zvykem, aby se "urozená" princezna nechala namalovat. Enwonwu nakonec dosáhl svého a vytvořil mistrovské dílo, pro mnohé ikonu Nigérie.
Vystavený portrét princezny Tutu
Vystavený portrét princezny Tutu | Foto: Reuters

"Africká Mona Lisa" vznikla v roce 1973, tři roky po konci krvavé občanské války z let 1967 až 1970, a pro mnohé se stala symbolem naděje a míru. Pro Bena Enwonwu byla symbolem černošské emancipace.

"Otec si myslel, že princezna Tutu je ztělesněním Afriky," vysvětluje syn slaveného umělce Oliver Enwonwu britskému deníku Guardian.

Ben Enwonwu, který je považován za otce nigerijského modernismu, dostal na svůj obraz několik nabídek. Nedokázal se s ním ale rozloučit, a tak namaloval rok po prvním portrétu ještě dva další, které prodal namísto prvního.

Všechny tři verze obrazu, jejichž reprodukce najdete v domácnostech napříč celou Nigérií, ale postupně zmizely. Jedna z nich v hodnotě 35,5 milionu korun byla teprve nedávno objevena v obyčejném londýnském bytě. Po více než 40 letech se obraz vrátil domů do Nigérie. Portrét princezny Tutu je k vidění v největším nigerijském městě Lagos.

Britský server letos v únoru informoval, že předloha obrazu - princezna Tutu - je s největší pravděpodobností stále naživu a je jí něco přes šedesát let.

Příběh o třech ztracených obrazech

První portrét princezny Tutu měl Enwonwu doma až do roku 1994, kdy mu zloději vykradli byt. Podle syna Olivera byl otec ztrátou obrazu zcela zničen a urychlilo to jeho smrt. Slavný nigerijský umělec zemřel ještě téhož roku.

Po krádeži se předpokládalo, že jsou všechny podobizny africké Mony Lisy nadobro ztracené.

Teprve v prosinci 2017 se princezna Tutu znovu objevila. Giles Peppiatt, ředitel pro moderní africké umění v aukčním domě Bonhams, Guardianu řekl, že mu jednoduše zavolali, aby se přišel podívat na nějakou malbu od Enwonwueho. Sám tomu nepřikládal větší váhu, protože takových telefonátů zažil mnoho. Nikdy však nešlo o originální obraz. Tentokrát ho ale čekalo neuvěřitelné překvapení. V obyčejném bytě na severu Londýna našel ztracenou nigerijskou ikonu.

Peppiatt poznal, že jde o druhý portrét princezny Tutu, který Enwonwu namaloval v roce 1974. Naposledy byl viděn v roce 1975, kdy ho vystavovali na italské ambasádě. Obraz měl kdysi dávno pořídit otec rodiny, který pracoval v Nigérii. V bytě visel na zdi po tři desetiletí, aniž by rodina věděla, o jak slavnou malbu jde. 

"To je docela časté, že vaši rodiče koupí některé věci a vy vlastně nevíte, proč to udělali ani jakou mají cenu a jednoduše je jen zdědíte," vysvětluje Peppiatt.

Podle odhadů měla být africká Mona Lisa vydražena za 300 000 liber (8,9 milionu Kč). Anonymní kupec za ni ale během dražby, která proběhla 28. února, zaplatil 1,2 milionu liber (35,5 milionu Kč), což z ní udělalo nejdražší nigerijskou malbu. Neznámý kupec ji pak zapůjčil na výstavu uměleckému veletrhu Art X Lagos.

VIDEO: Výstava aktů vyvolala v Tádžikistánu rozruch.

Výstava aktů vyvolala v Tádžikistánu rozruch. Malířce vyhrožují smrtí | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

před 51 minutami

Německo si kvůli hackerskému útoku na e-mail Merkelové předvolalo ruského velvyslance

Německá vláda si kvůli kybernetickému útoku na Spolkový sněm v roce 2015 předvolala ruského velvyslance. Ve čtvrtek o tom informoval list Der Tagesspiegel. Moskva odmítá obvinění, že za útokem stála, Berlín je naopak o ruském podílu přesvědčen. Dotčen tehdy byl i poslanecký e-mail kancléřky Angely Merkelové.

Velvyslance si k rozhovoru pozval státní tajemník ministerstva zahraničí Miguel Berger, který podle mluvčí diplomacie jménem spolkové vlády co nejostřeji hackerský útok odsoudil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy